مزدک میرزایی و عدم مجوز پخش برنامه هایش: به ایران اینترنشنال پیوست

تلاش های صدا و سیما برای تکذیب خبر پیوستن مزدک میرزایی به شبکه ماهواره ای نتیجه نداد.

درحالی که مزدک میرزایی به دوستان نزدیکش گفته بود برای سفر تفریحی با همسرش به ترکیه رفته اما انگار اوتصمیمش برای رفتن از ایران را گرفته و بعد از مهدی رستم پور، دومین مجری سرشناس ورزشی سیما شده که سر از شبکه های فارسی زبان در می آورد. البته امیر خسروجردی گزارشگر ورزشی اخبار هم همین مسیر را در پیش گرفت اما موفقیتی بدست نیاورد.

او البته به طور قانونی از کشور خارج شده و دوستانش می گویند قرار نبوده خبر منتشر شود. 

مزدک که هم نسل و دوست صمیمی عادل فردوسی پور،  رضا جاودانی و از همه بیشتر پیمان یوسفی است، تا سال قبل برنامه فوتبال برتر را اجرا می کرد و آن برنامه هم سپرده شد به میثاقی.

مزدک که از گزارشگران خوب سیما بود، این قدر کم به بازی گرفته می شد که کارش شده بود ساخت مستندهای ورزشی.

مستندهایی که چند تای آخرش هم در شبکه مستند مجوز پخش نگرفتند.

اتفاقی که سبب شده تا او تصمیم به رفتن بگیرد.

حالا دوستان نزدیک به مزدک خبر این رفتن را تائید کرده اند.

اگرچه او هنوز خودش جواب هیچ کس را نمی دهد.

با انتشار خبر خروج یک گزارشگر فوتبال از کشور و پیوستن به شبکه آل سعود، حالا مشخص شده است که وی به تازگی قراردادی را نیز برای ساخت یک مستند با رسانه ملی داشته و بخش زیادی از دستمزد خود را نیز دریافت کرده است.

این عین خبر ایلناست: «به گزارش خبرنگار ایلنا، مزدک میرزایی، گزارشگر باسابقه ورزشی که در امر تهیه کنندگی نیز فعالیت می‌کرد بعد از قبول پیشنهاد حضور و همکاری در یکی از شبکه‌های فارسی زبان از ایران کوچ کرد و برای همیشه ایران را ترک کرد. مزدک میرزایی که از چندی پیش با اختلافاتی در صدا و سیما مواجه شده بود و فعالیتی در گزارش‌‌ها و برنامه‌های ورزشی نداشت، در اقدامی عجیب این پیشنهاد را پذیرفت تا بعد از سال‌ها مجبور به ترک ایران شود». 

عادل فردوسی‌پور و مزدک میرزایی خون تازه‌ای بودند در رگ برنامه‌های ورزشی در ایران و خصوصا فوتبال. میرزایی از سال ۷۷ فعالیت خود را در صداسیما آغاز کرد. گزارشگری فوتبال در اواخر دهه ۷۰ و اوائل دهه ۸۰ اساسا با آنان رنگ دیگری گرفت. البته مزدک دیگر جوان نیست. او ۴۸ ساله است. در سال ۱۳۸۴ موفق شد جایزه بهترین گزارشگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را دریافت کند. او همچنین فارغ‌التحصیل مقطع دکتری حقوق بین‌الملل عمومی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران است.

 مزدک اکنون در اوج پختگی بسر می‌برد؛ اما در سال‌های اخیر و با تغییر مدیریت شبکه سه فضا بسته‌تر شد و مزدک میرزایی مانند عادل فردوسی‌پور دیگر نمی‌توانست نه رو به دوربین بنشیند و نه پشت دوربین برنامه تهیه کند. «تابناک» هم در گزارش خود نوشته بود که رفتن میرزایی در پی «تغییرات شتابزده‌ای» بود که در صداسیما اتفاق افتاده بود و حتی هیچ برنامه مشخصی به میرزایی سپرده نمی‌شد.

خروج مزدک میرزایی از ایران، رسانه‌های داخل را حیرت‌زده کرد

اما وبسایت «فوتبالی» در گزارشی تحلیلی، رفتن مزدک میرزایی از ایران منحصر به اختلافات او با مدیریت شبکه سه نمی‌داند و این مهاجرت به زعم تحلیلگر این وبسایت، عوامل بیشتری داشت: «برخی نزدیکانش معتقدند مشکل اصلی به شبکه مستند مربوط و گفته می‌شود که میرزایی بر سر مستندی درباره تیم ملی ایران با مدیر شبکه مستند به اختلاف خورد. آخرین حرکت حرفه‌ای مزدک هم برنامه جهان فوتبال با شبکه خصوصی آپارات بود، اما نزدیکان و رفقایش می‌گویند او تا آخرین هفته‌ها، درگیر دریافت برخی مطالبات معوقه سال‌های گذشته اش بابت ساخت برنامه‌هایی در برخی شبکه‌های سیما بود. این‌ها تنها اطلاعاتی است که از سوی طیف دوستان نزدیک این کارمند سابق صداوسیما مطرح می‌شود و باید منتظر اظهارنظر احتمالی خود مزدک درباره دلیل اصلی اش برای ترک ایران باشیم».

به‌هرحال  تصمیم گرفت از ایران برود؛ به «ایران اینترنشنال.». تلویزیون نسبتا تازه‌تاسیسی که استودیوی اصلی‌اش در لندن مستقر است. «محمد تقوی» کارشناس فوتبال شبکه ایران‌ اینترنشنال نیز ضمن تایید این خبر گفت میرزایی حتی از ساختمان این شبکه در لندن دیدن کرده است.

ولی شاید بیش از آنکه پرسش این باشد که چرا مزدک میرزایی رفت، باید پرسش این باشد که چگونه شد که امثال او که استعدادهای کم‌نظیر گزارشگری هستند، توانستند در ایران زیر دست مدیران سپاهی و امنیتی صداوسیما فعالیت کنند؟! صداسیما از جمله نهادهایی‌ست که رییس آن مستقیم توسط رهبر نظام تعیین می‌شود و نیروهای امنیتی در آن حضوری بلاواسطه دارند.

محمدرضا منصوریان از گزارشگران قدیمی صداوسیما درباره مهاجرت مزدک میرزایی می‌گوید: «مزدک میرزایی نیروی جوانی است که باید رو به جلو حرکت کند. او برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده است و در این برنامه‌ریزی می‌بیند که هیچ جریان و سیستمی وجود ندارد که از او حمایت کند. برایشان السویه است که مزدک میرزایی باشد یا نباشد، پس این اتفاق می‌افتد. هر آدمی ظرفیت معین و مشخصی دارد. او هم در این مقطع دست به ریسک زده است. این مسئله پشتوانه و جریان سیاسی ندارد. ما باید ضعف را در خودمان پیدا کنیم».

مزدک میرزایی به همراه همسرش ایران را ترک کرد

اساسا حضور «علی فروغی» - مدیر ۳۱ ساله و حزب‌اللهی شبکه سه صداسیما - در ماه‌های اخیر بر حجم مشکلات مدیریتی و تشکیلاتی در این شبکه افزود. همین مدیر حزب‌اللهی که سابقه ریاست بر بسیج صداسیما دارد، و به عنوان گوینده رادیو فعالیتش در صداسیما آغاز شده بود، مدتی قبل عادل فردوسی‌پور را نیز از برنامه بدون رقیب نود برداشت. فروغی پسر باجناق «غلامعلی حداد عادل» است و بر این اساس نسبت فامیلی دوری با خامنه‌ای نیز دارد..

«احسان محمدی» مزدک میرزایی را دارای شخصی غیرجنجالی می‌داند که احتمالا حتی در خارج از کشور نیز سخن خاص و راز مگویی نگوید. او  پیرامون نسبت رفتن مزدک میرزایی و تغییرات در نود و نیز تحولات مدیریتی در شبکه سه می‌نویسد:‌ «شاید آخرین گزینه ای بود که می‌شد حدس زد، به شبکه‌های ماهواره‌ای بپیوندد. در مورد سازمان صدا و سیما چه راز مگویی ممکن است بداند و اصلاً مگر او را این اواخر بازی هم می‌دادند؟ او در مورد دلایل توقیف ۹۰ حرف می‌زند؟ حرف‌هایی که هرجا زده شود بهرحال مشتری‌های پر ولعی دارد. آیا می‌شود او را یکی دیگر از قربانیان ۹۰ به شمار آورد؟ مزدک دو بار در غیاب عادل فردوسی پور ۹۰ را اجرا کرد، دو اجرای بی‌هیاهو که اصلاً شکل ۹۰ نبود، تیپ شخصیتی او و عادل با هم تفاوت داشت اما او سال‌ها پرسش برنامه ۹۰ را می‌خواند. یک آیتم یکی دو دقیقه‌ای که معمولاً حرفه‌ای‌ها به آن تن نمی‌دهند آن هم در برنامه‌ای که یک «رقیب» مجری و تهیه کننده‌اش است اما مزدک میرزایی همین است؛ آرام و بی‌جنجال. یا همین بود؛ آرام و بی‌جنجال!»

اما شخصیت بی‌جنجال مزدک میرزایی دلیل نمی‌شود که مهاجرت او جنجالی نباشد. هرچند تا حد زیادی غیرقابل باور بود؛ تا جایی که برخی پنداشتند او صرفا برای حضوری کوتاه به ترکیه رفته است و باز خواهد گشت؛ ولی او رفت و طبق آنچه «اعتماد آنلاین.» نوشته است با یک «آرشیو بزرگ ورزشی» نیز رفت. بنا به ادعای این رسانه، او در همین ماه پیش‌رو، رو به دوربین ایران‌اینترنشنال خواهد نشست و کم‌کم مخاطبان ورزشی و خصوصا فوتبالی باید به حضور مزدک میرزایی در قاب‌های خارج از کشوری عادت کنند.

حالا سرنوشت ساخت مستند تاریخ نگاری سرخابی به تهیه کنندگی مزدک میرزایی به سفارش شبکه مستند سیما نامعلوم است.

مستند تاریخ نگاری سرخابی به تهیه کنندگی مزدک میرزایی که با برآورد بیش از یکصد و هشتاد میلیون تومان با شبکه مستند سیما منعقد شده بود و 120 میلیون تومان آن را هم به عنوان پیش پرداخت دریافت کرده بود، با مهاجرت این مجری سرنوشتش نامعلوم است.

طبق این سند اقساطی از کل قرارداد هم به تهیه کننده پرداخت شده بود اما در نبود مزدک میرزایی سرنوشت ساخت آن معلوم نیست.
 

طبق این سند اقساطی از کل قرارداد هم به تهیه‌کننده پرداخت شده بود. هم اکنون سرنوشت این مستند و پول دریافتی از سوی میرزایی، نامعلوم است. /کیهان

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *