افشاگری ایهود باراک بعد از ۱۸ سال درباره علت فرار از لبنان

ایهود باراک سیاستمدار اسرائیلی که از سال 1999 تا 2001 نخست وزیر اسرائیل بوده، امروز جمعه در صفحه رسمی خود در توییتر نواری ویدئویی را منتشر کرد که در آن به «تصمیم تاریخی خودش» به عنوان نخست وزیر وقت رژیم اسرائیل برای عقب نشینی یکجانبه از جنوب لبنان در 25 ماه مه سال 2000 میلادی افتخار می کند.

باراک که طی سالهای 2007 تا 2013 تصدی وزارت جنگ این رژیم را بر عهده داشته، گفت: عقب نشینی از لبنان باعث جلوگیری از کشته شدن صدها نظامی شد. آیا به آن افتخار می کنم!

وی افزود: امروز اعتراف می کنم که تصمیم برای عقب نشینی از لبنان برای حفظ جان نظامیان خودمان بود و کوچکترهای شما ندانستند که چرا این تصمیم را گرفتیم. (این تصمیم را) برای این گرفتیم که صدها نظامی اسرائیلی کشته نشوند.

باراک گفت: ما با مخالفتی قوی روبرو شدیم اما تصمیم خود را گرفتیم. هرسال دستکم 25 نظامی ما کشته می شدند.

ارتش رژیم اسرائیل در سال 2000 میلادی زیر ضربات سهمگین مقاومت لبنان مجبور به فرار از جنوب لبنان شد.

توضیح یک- سال 1999 اتفاق غیر منتظره ای افتاد : حزب کار اسرائیل بنیامین نتانیاهو را از قدرت برکنار کرد و ایهود باراک را به کرسی نخست وزیری نشاند.

توضیح دوم- در اسفند 97 کانال 12 اسرائیل گزارش داد که تلفن همراه ایهود باراک نخست وزیر پیشین اسرائیل توسط عوامل مرتبط با ایران هک شده است و اطلاعات آن به ایران فروخته شده است.این گزارش به نقل از منابع مطلع می‌گوید که ایران مستقیما درگیر این موضوع نبوده است بلکه هکرهای خارجی اطلاعات به دست آمده را به ایران فروخته‌اند. 

پیش از این، همین شبکه مدعی شده بود که هکرهای ایرانی تلفن همراه بنی گانتس رهبر حزب «کاحول لاوان»، رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو در انتخابات ماه آوریل، را نیز هک کرده‌اند.

این درحالیست که موشه یعلون وزیر جنگ اسرائیل و هم ائتلافی گانتس بلافاصله اعلام کرد، ایران در پشت پرده هک تلفن همراه بنی گانتس نیست و نتانیاهو این قصه را به رسانه‌ها داده است تا از آن سوء استفاده انتخاباتی کند.

مجله هفته

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *