سندرز: دولت نتانیاهو نژاد‌ پرست است

برنی سندرز کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا با بیان اینکه دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دارای گرایشات نژاد پرستی بسیار بالایی است، اعلام کرد که سیاست آمریکا در خاورمیانه نمی‌تواند حمایت از این رژیم باشد.

سندرز روز شنبه در مصاحبه با رسانه “پاد سیو آمریکا(Pod save America)” افزود: اگر آمریکا خواستار صلح در خاورمیانه است، نمی‌تواند خواسته ها و نیازهای اسرائیل را در اولویت قرار دهد.

این سناتور آمریکایی ادامه داد:تنش‌ها بین اسرائیل و فلسطین در زمان نخست وزیری بنیامین نتانیاهو تشدید شده است.

وی در مصاحبه با این رسانه آمریکایی به اقدامات تبعیض آمیز کابینه نتانیاهو اشاره و دولت راست گرای رژیم اسرائیل را دارای گرایشات نژادی بسیار معرفی کرد.

پارلمان اسرائیل در زمان نخست وزیری نتانیاهو مصوبه هایی را گذرانده است که ساکنان عرب در سرزمین اشغالی فلسطین را به شهروندان درجه دو تبدیل کرده است . همچنین محدودیت تردد برای فلسطینی ها در سرزمین مادریشان در زمان نتانیاهو سختگیرانه تر شده است.

این سناتور دموکرات خاطر نشان کرد، سیاست آمریکا نمی‌تواند فقط حمایت از اسرائیل باشد و فلسطینی ها شایسته رفتار محترمانه هستند.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پارسال در ادامه حمایت‌های گسترده خود در اقدامی جنجالی که مقامات ارشد جهانی و کشور های اسلامی آن را محکوم کردند، شهر بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. آمریکا همچنین در اردیبهشت ماه سال گذشته سفارت آمریکا در تل آویو را به بیت‌المقدس منتقل کرد.

سندرز به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی خود گفت، قطعا از کمک‌های میلیارد دلاری به اسرائیل در زمینه نظامی، به عنوان اهرمی برای اصلاح رفتار دولت اسرائیل استفاده می‌کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا همچنین وعده داد که در صورت کسب مقام ریاست جمهوری با رهبران ایران، فلسطین، عربستان و اسرائیل برای دستیابی به توافقاتی در یک مکان حاضر می شود.

ایرنا

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *