استعفای “دن کوتس” مدیر اطلاعات ملی آمریکا: اختلاف بر سر مسائل ایران

دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دولت ترامپ را ترک خواهد کرد.

ترامپ در توییتی نوشت که کوتس اواسط اوت از این پست کنار خواهد رفت و در عوض جان راتکلیف، نماینده تگزاس در مجلس نمایندگان کنگره جای او را خواهد گرفت.

این تازه ترین استعفای یک مقام بلند پایه دولت ترامپ است که در گذشته از جمله شاهد کناره گیری جیمز متیس، وزیر دفاع و رکس تیلرسون، وزیر خارجه بوده است.

کوتس و ترامپ اغلب در مورد مسائل مختلف سیاست خارجی از جمله روسیه و کره شمالی دچار اختلاف نظر بوده اند.

ارزیابی های او در دوران تصدی مدیریت اطلاعات ملی، بارها از سوی رئیس جمهور آمریکا که به سازمان های اطلاعاتی انتقاد دارد، زیر سوال رفت.

ترامپ در ماه ژانویه همچنین مدیر اطلاعات ملی را در ارزیابی اش از تهدیدهای ایران "منفعل" و "زودباور" خواند.

راتکلیف که جای کوتس را خواهد گرفت، به عنوان مدیر اطلاعات ملی وظیفه هماهنگی میان ۱۶ سازمان اطلاعاتی این کشور را به عهده خواهد داشت.

رسانه های آمریکایی، او را که چهره ای بسیار محافظه کار توصیف می شود، نقطه اتصال مهمی میان دولت ترامپ و تشکیلات حزب جمهوری خواه توصیف می کنند.

کوتس در استعفانامه اش گفت که جامعه اطلاعاتی آمریکا در دو سال و نیم گذشته که او سر کار بود "از هر زمان قوی تر شده است."

او نوشت: "در نتیجه اکنون بر این باورم که وقت آن است فصل تازه ای را در زندگی شروع کنم."

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام سابق اطلاعاتی گزارش داد که کوتس با توجه به روابط پر دست‌انداز خود با ترامپ، جدایی از دولت او را اجتناب ناپذیر می دانست.

به گفته این مقام سابق که نامش فاش نشد، کوتس احساس می کرد رئیس جمهور در مورد مسائل امنیت ملی او را به حاشیه رانده است.

کوتس یک بار هم اذعان کرد که ترامپ او را در جریان جزییات دیدار خود در هلسینکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نگذاشته است.

او در مورد این اجلاس گفت: "اگر او از من می پرسید که این دیدار چطور باید انجام شود، راه متفاوتی را پیشنهاد می کردم."

او یک سال پیش در یک رویداد عمومی با شنیدن این خبر که رئیس جمهور ممکن است ولادیمیر پوتین را به کاخ سفید دعوت کند، زیر خنده زد.

او که از شنیدن آن خبر غافلگیر به نظر می رسید، گفت: "رویداد ویژه ای خواهد بود".

او بعدا با عذرخواهی از واکنش خود گفت: "اذعان می کنم که واکنشم ناشیانه بود اما به هیچ وجه قصد بی احترامی یا انتقاد از اقدامات رئیس جمهور را نداشتم."

دیدگاه های او در مورد کره شمالی هم متفاوت از ترامپ بود. کوتس در ماه ژانویه به کنگره گفت که بعید است کره شمالی برنامه سلاح های اتمی اش را برچیند که مغایر بیانیه ترامپ بود دایر بر اینکه پیونگ یانگ دیگر تهدیدی به حساب نمی آید.

دولت دونالد ترامپ، از زمان روی کار آمدن در بیش از دو سال گذشته تحولات بسیاری را پشت سر گذاشته؛ برخی از مقامات ارشد دولت او استعفا داده و شماری هم برکنار شده‌اند.

چندی پیش، الکس آکوستا، وزیر کار دولت آمریکا که در جریان پرونده آزار جنسی میلیاردری به نام جفری اپستین تحت فشار بود، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

کرستین نیلسن، وزیر امنیت ملی آمریکا، که مسئول اجرای بعضی از سیاست های جنجالی آمریکا در امور مرزی بود نیز چندی پیش از مقام خود استعفا کرد.

در دسامبر ۲۰۱۸، دونالد ترامپ در توییتی اعلام کرد که ژنرال متیس در پایان ماه فوریه (یک ماه بعد) بازنشسته خواهد شد. اما از جانشین متیس نامی نبرد.

 ژنرال متیس دیدگاه‌های متفاوتی با دونالد ترامپ در مورد موضوعات مختلف داشت از جمله تصمیم ترامپ در مورد خروج از برجام و یا خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه.

در همان زمان، دونالد ترامپ در توییتی دیگر گفت که زینکی در پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۸) از مقامش کناره گیری می‌کند. جزییاتی در مورد علل کناره گیری او عنوان نشده است.

جف سشنز، سناتور جمهوریخواه از ایالت آلاباما، اولین کسی بود که از کاندیداتوری دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری حمایت کرد. در دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ، وی یکی از مشاوران بسیار نزدیک او بود و در دولت هم یکی از حامیان رئیس جمهور در مورد مهاجرت.

اما ترامپ با جف سشنز میانه خوبی نداشت، به‌ویژه به‌خاطر اینکه سشنز از تحقیقات درباره ادعای تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه خود را کنار کشیده بود.و در نهایت دادستان کل آمریکا مجبور به استعفا شد.

دونالد ترامپ در  مارس ۲۰۱۸، در توییتی اعلام کرد که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه دولتش را برکنار و مایک پومپئو را به جای اوانتخاب کرده است.

ترامپ بعد از اعلام برکناری تیلرسون گفت که آن دو در مسائلی مانند پرونده هسته‌ای ایران با هم اختلاف داشتند.

به غیر از این افراد، مقامات بسیاری از دولت ترامپ یا به دلیل رسوایی و یا به دلیل اختلاف نظر با ترامپ مجبور به استعفا و یا برکنار شده اند.

0





دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *