برگی از تاریخ- بوریس جانسون نوه “علی کمال” وزیر کشور عثمانی

جد بوریس جانسون اهل عثمانی بوده و مهاجرات او به انگلیس، داستان جالبی دارد.

پس از نخست وزیری بوریس جانسون در انگلستان، رسانه های ترکیه ضمن پوشش آغاز زمامداری او از جانسون به عنوان «نوه عثمانی» یاد کردند.

روزنامه "حریت" ترکیه نوشت: اجداد بوریس جانسون یعنی پدر پدربزرگش "علی کمال" است که در سال 1919 به مدت سه ماه در دولت "دامات محمد فرید پاشا " وزیر کشور ترکیه بوده است.

کمال در سال 1867 متولد شد. وی روزنامه نگار و شاعر بود و در دولت عثمانی ، فعالیت سیاسی داشت و سپس در سال 1901 مجبور به خروج از کشور و زندگی در تبعیدگاه در انگلیس شد.

درسال 1912،کمال به دولت عثمانی بازگشت و از اصلی ترین مخالفان جنگ استقلال ترکیه بود که از سال 1919 تا 1923 ادامه داشت.

کمال به علت عقاید خود در آن زمان جنجال زیادی به پا کرد، در نتیجه به شکلی وحشیانه در ششم نوامبر سال 1922 ترور شد.

رئیس جمهوری ترکیه نیز ابراز امیدواری کرد که  در دوران نخست وزیری جانسون که جد پدری اش آخرین وزیر کشور امپراتوری عثمانی بود روابط بین ترکیه و بریتانیا گسترش یابد. یورو نیزو طی گزارشی تاکید کرد که بسیاری از شهروندان ترکیه این روزها از اینکه بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا رسیده است احساس غرور می کنند.

برخی رسانه های ترکیه هم از نخست وزیر جدید بریتانیا که تبار ترک دارد به عنوان «بوریس ترک» یاد می کنند. اما به راستی جد جانسون کیست و چگونه از عثمانی به بریتانیا رسید؟

زندگی پرماجرای جد جانسون؛ از فعالیت در پاریس تا جنگ با آتاتورک

طبق گزارشی که مدتی پیش بی بی سی منتشر کرد، علی کمال بیگ پسر رئیس صنف شمع فروشان استانبول بوده است. نامش هم علی‌ رضا بود اما به سبب علاقه به نامق کمال، شاعر الهامبخش روشنفکران ملی گرا، لقب کمال بر خود گذاشت.

علی کمال بیگ در اوج بحران عثمانی وارد سیاست شد. در سالهای تحصیل در پاریس به محفل معروف به ترکهای جوان «ژون ترک» پیوست که عمدتا جوانانی از اشراف و طبقه متوسط بودند که برای تغییر نظام استبدادی عثمانی مبارزه می کردند. آتاتورک و یارانش هم از همین محفل برخاستند. اما مدتی بعد به علت رسوایی و خیانت از محفل خارج شد.

علی کمال پس از برقراری نظام مشروطه در عثمانی به کشور بازگشت و از مقربان سلطان عبدالحمید شد. او سردبیری روزنامه اقدام را به دست آورد و در دارالفنون (دانشگاه استانبول کنونی) مشغول به تدریس شد. سرانجام با شورشی که در کشور به راه افتاد و به زیر کشیده شدن سلطان عبدالحمید از تخت را به دنبال داشت، علی کمال بیگ ناچار به ترک کشور و هجرت به فرانسه شد.

با اوج گیری جنگ جهانی اول سیاست و روزنامه را رها کرد. در انتهای جنگ اول جهانی، در آنچه از عثمانی باقی مانده بود، دو دولت برپا شد. یکی دولت استانبول که مورد شناسایی بین المللی بود اما زیر نظر قوای اشغالگر متفقین عمل می کرد. دیگری دولتی که بازماندگان قشون عثمانی به فرماندهی آتاتورک همراه با یاران سیاسی شان در آنکارا برپا کردند. این نیروها که به نام قوه ملیه شناخته می شدند، برای بیرون راندن اشغالگران خارجی می جنگیدند که ارتشهای بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، استرالیا و یونان و متحدان داخلی شان یعنی یونانیهایی بودند که تا آن زمان عمده جمعیت کرانه دریاهای مدیترانه و اژه و سیاه را تشکیل می دادند.

علی کمال پس از پایان جنگ و در حالی که کشور همچنان در اشغال متفقین بود، دوباره به سیاست بازگشت و این بار به فرید پاشا شوهر خواهر سلطان وقت، محمد پنجم نزدیک شد. فرید پاشا صدراعظم شد و علی کمال بیگ را وزیر معارف و سپس وزیر داخله کرد.

علی کمال بیگ و یارانش در مقابل قوه ملیه، «جمعیت محبان انگلیس (انگلیس محبلری جمعیتی)» را به راه انداختند که هدفش حفظ نظام مشروطه سلطنتی به بهای تحت الحمایگی بریتانیا و گردن نهادن بر پیمانهایی بود که متفقین پیشتر با یکدیگر برای تقسیم و از هم پاشاندن امپراتوری عثمانی بسته بودند. نقشه ای که در این پیمانها برای کشور ترکیه ترسیم شده بود، بسیار کوچکتر از ترکیه کنونی بود.

او پس از چند سال جنگ با ترکان جوان و دولت ترکیه سرانجام دستگیر شد و به دست نیروهای ترکان جوان کشته شد.

همسرها و فرزندان علی کمال بیگ

علی کمال بیگ دو بار ازدواج کرد. نخست با وینفرید بران که از جانب پدر سوئیسی و از جانب مادر، انگلیسی بود. از او صاحب پسری به نام عثمان و دختری به نام سلما شد که عملا پدر خود را ندیدند چون مدت کوتاهی پس از تولدشان مادرشان درگذشت و پدرشان به استانبول بازگشت. سلما پس از مرگ آتاتورک اجازه یافت به ترکیه برود و شهروند این کشور شود اما عثمان نام خود را به ویلفرد تغییر داد و نام خانوادگی مادربزرگ انگلیسی اش، جانسون را برگزید و انگلیسی شد. ویلفرد با آیرین ویلیامز ازدواج کرد که پدرش انگلیسی و مادرش شاهزاده ای آلمانی بود. فرزند آن دو، استانلی که بعدها از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپا شد، پدر بوریس جانسون است.

ازدواج دوم علی کمال بیگ با سبیحه دختر زکی پاشا، یکی از وزیران دولت عثمانی بود. این دو صاحب پسری به نام زکی شدند که نام خانوادگی کونر‌ آلپ برای خود برگزید و دیپلمات شد. پسر او، سلیم نیز حرفه پدری را ادامه داد و تا منصب سفیر ترکیه در سوئد و کره جنوبی پیش رفت. او اکنون دوران بازنشستگی را سپری می کند.

تبریک رئیس جمهور ترکیه به بوریس جانسون:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در یک پیام توییتری نوشت: انتخاب بوریس جانسون به عنوان هفتاد و هفتمین نخست وزیر انگلیس را تبریک می‌گویم. اطمینان دارم که در دوران نخست وزیری او٬ روابط ترکیه و انگلیس بیش از پیش٬ پیشرفت خواهد کرد.

همچنین عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه که پیش‌تر در ترکیه به عنوان وزیر و مذاکره کننده ارشد ترکیه در موضوع اتحادیه اروپا با جانسون دیدار کرده بود٬ نوشت: دوست ما بوریس جانسون٬ نخست وزیر انگلیس شد. بر این باورم که رهبری او بر حزب محافظه‌کار و همچنین فعالیت او به عنوان نخست وزیر منجر به توسعه و ارتقای روابط ترکیه و انگلیس خواهد شد.

اما مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در توییت خود٬ یک فایل ویدیویی منتشر کرده که در آن٬ یک خبرنگار از چاووش ‌اوغلو می‌پرسد: حقیقت دارد که ایشان اهل چانکری ترکیه است؟ وزیر امور خارجه ترکیه به خبرنگار می‌گوید: از خودشان بپرسید. خبرنگار همین سوال را به زبان انگلیسی طرح می‌کند و می‌پرسد: آیا شما اهل چانکری هستید؟ جانسون در جواب می‌گوید: کالفات! کالفات!

کالفات کجاست؟

کالفات نام یک دهستان زیبا در استان خوش آب و هوای چانکری ترکیه است. بایرام تاووکچو٬ کدخدا و رئیس شورای دهستان به خبرنگاران خانه بزرگی را نشان داد و گفت: این خانه به اجداد بوریس جانسون تعلق دارد که از آنها به عنوان ساری‌ اوغلان‌ها یاد می‌شود. خوشحالیم که فردی از این سلاله به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شده است.

روزنامه ینی چاغ ارگان سیاسی و رسانه‌ای حزب خوب به رهبری خانم مرال آکشنر در عکس و تیتر صفحه نخست به انتساب جانسون به خاندان عثمانی اهمیت داده و آن را برجسته کرده است.

همچنین روزنامه ینی آکیت از روزنامه‌های اسلام‌گرای هوادار حزب عدالت و توسعه در گزارشی به این موضوع اشاره کرده که نسبت اجدادی بوریس جانسون٬ به یک رجل سیاسی مهم دربار عثمانی به نام علی کمال می‌رسد.

علی کمال در دربار عثمانی وزیر کشور بوده است. او با یک زن انگلیسی به نام وینیفرد بورن ازدواج کرده و پسرش عثمان کمال نیز با دختری به نام ایرنه ویلیامز ازدواج کرده و شجره‌نامه بوریس جانسون به این خانواده می‌رسد. چرا که استانلی جانسون نوه علی کمال وزیر کشور و وزیر آموزش ملی در دوران امپراطوری فریدپاشا یا فرید داماد بوده است.

روزنامه ینی آکیت پس از ارائه گوشه‌هایی از هویت و شجره‌نامه ترکی بوریس جانسون به این موارد اشاره کرده است:

1.جانسون بارها اذعان کرده نوه عثمانی‌ها است اما هیچ محبتی به مسلمانان ندارد و بارها ضد اسلام صحبت کرده است.

2.اردوغان را بارها تحقیر کرده و گفته است: او باید وارد مسابقات شعر شود. حتماً مقام اول را به دست خواهد آورد.

ترکیه و برگزیت

حتی پس از برگزیت و اصرار مقامات انگلیس بر خروج این کشور از تحادیه اروپا ورود به اتحادیه قاره سبز برای ترکیه از اهمیت حیاتی و ویژه‌ای برخوردار است.

دیوید کامرون نخست وزیر اسبق انگلیس در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفته بود:‌ ترکیه با این وضعیت (انتقاد از وضعیت حقوق بشر و دموکراسی) تا سیصد سال دیگر هم عضو اتحادیه نخواهد شد. اما بوریس جانسون در چندین نوبت در مذاکرات مروبط به عضوت ترکیه در اتحادیه اروپا٬ با آن که از ترکیه دفاع جانانه‌ای نکرد٬ اما همواره بر این مساله تاکید داشته که باید مذاکره با ترکیه ادامه پیدا کند.

پیداست که امروزه حمایت یا عدم حمایت انگلیس از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا٬ علی‌السویه است. اما روابط سیاسی٬ امنیتی و اقتصادی آنکارا و لندن از اهمیت بالایی برخوردار است و ترکیه به دنبال آن است که حالا و در شرایطی که در روابط خود با آمریکا به طور جدی و با اتحادیه اروپا به طور نسبی دچار مشکل شده٬ دست کم با یک کشور قدرتمند غربی٬ روابط خوب و حسنه‌ای داشته باشد.

علاوه بر مورد بالا٬ باید به این نکته نیز اشاره کرد که توجه به بحث نژاد و هویت جانسون٬ می‌تواند منجر به خلق گونه‌ای فضای هیجانی رسانه‌ای٬ اجتماعی و توریستی شود و رسانه‌های ترکیه تمایل دارند از چنین فرصت‌هایی به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.

روابط ترکیه و انگلیس در قرن شانزدهم میلادی به شکل جدی و رسمی ثبت شده است. در اثنای جنگ جهانی نخست٬ انگلیس و فرانسه٬ ضرباتی جدی به ترکیه زدند، اما پس از تاسیس جمهوری ترکیه٬ روابط باز هم ترمیم شد و ادوارد پادشاه انگلیس در سال 1936 میلادی به ترکیه سفر کرد و مصطفی کمال آتاتورک در یک خودرو سقف‌باز در کنار او نشست و از خیابان‌های استانبول بازدید کردند.

در 17 سال اخیر و در دوران اقتدار حزب عدالت و توسعه٬ توریسم در ترکیه رشد قابل توجهی را تجربه کرده و در این سال‌ها٬ انگلیسی‌ها نیز پای ثابت تورهای توریستی ترکیه بوده‌اند و آمار سفر توریست انگلیسی به ترکیه همواره بین دو و نیم تا سه میلیون نفر در نوسان بوده است.

هم اکنون انگلیس با وجود خروج از اتحادیه اروپا٬ در ناتو از جایگاه ویژه‌ای برخودار است و ترکیه می‌خواهد در دوران جانسون٬ رابطه با انگلیس به سطح بالاتری برسد.

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *