حمله ائتلاف عربستان به یک بازار در یمن/ناکامی سنای آمریکا مقابل ترامپ برای فروش سلاح به عربستان

یگان موشکی نیرو‌های مقاومت یمن پنج موشک زلزال-۱ به محل تجمع مزدوران ائتلاف سعودی در استان نجران عربستان شلیک کرد و سعودی ها در پاسخ به جمله یمن به نظامیان یک بازار را مورد حمله قرار دادند. این حملات از روز قبل نیز ادامه داشت: عربستان سعودی طی 48 ساعت اخیر مناطق مسکونی صعده را به شدت هدف حملات رکتی و موشکی خود قرار داده است. حملات توپخانه‎ای و راکتی سعودی‌ها به صعده در واقع از شنبه شب گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

این در حالیست که تازه ترین تلاش سنای آمریکا برای مسدود کردن فروش جنجالی سلاح هایی به ارزش ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به عربستان سعودی ناکام مانده است.

دونالد ترامپ پیشتر با استفاده از حق وتو توانسته بود قطعنامه های دو مجلس کنگره برای منع فروش این تسلیحات را دور بزند.

منتقدان نگرانند از این سلاح ها در مناقشه یمن علیه غیرنظامیان استفاده شود! اما آقای ترامپ استدلال کرده بود که انسداد این معامله "قدرت رقابت جهانی آمریکا را تضعیف می کند."

سخنگوی وزارت امور خارجه حمله جنایتکارانه نیرو‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به بازاری در استان صعده، که منجر به شهادت و مجروح شدن ده ها نفر غیرنظامی شد، به شدت محکوم کرد.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه حمله جنایتکارانه نیرو‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را به بازاری در استان صعده، که منجر به شهادت و مجروح شدن ده ها نفر غیرنظامی شد، به شدت محکوم و ضمن اعلام انزجار شدید از اینگونه اقدامات وحشیانه و غیرانسانی، با مردم یمن بویژه خانواده قربانیان این حادثه، ابراز همدردی کرد.در همین رابطه «محمد علی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی یمن به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد یمن واکنش نشان داد.
 او در حساب توئیتری خود نوشت: ترامپ در تقابل خود با ایران در تنگه هرمز شکست خورده است؛ برای همین، دوباره برگشته و می‌خواهد به وسیله یمن، کشورهای عربی خلیج‌فارس را بدوشد.
دونالد ترامپ طی اظهاراتی مدعی شد که ایران در یمن حضور دارد و باید از این کشور خارج شود. یمن به گواه سازمان‌های بین‌المللی و اعتراف ائتلاف سعودی بیش از چهار سال است که در محاصره زمینی، دریایی و هوایی این ائتلاف بوده و ارتباط آن با خارج کاملا قطع است و این ادعا خود به خود رد می‌شود.
محمد علی الحوثی در ادامه توییت خود نوشت: ترامپ باید در بازی کثیف خود، کشورهای عربی خلیج‌فارس را به دور از یمن بدوشد.
تعبیر دوشیدن در حوزه مسائل سیاسی بیشتر برای نحوه تعامل آمریکا با کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس استفاده می‌شود. دونالد ترامپ خود برای اولین بار در جریان رقابت‌های انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آل‌سعود را «گاو شیردهی» خواند که در صورت تمام شدن شیرش باید سر آن را برید!

«دیوید. دی. کرکپاتریک» در گزارش ۱۸ ژوئیه برای نیویورک‌تایمز به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیل‌گران نوشت که چهار سال از این جنگ گذشت اما بن‌بست در افق نمایان است و جنگی که بن سلمان شروع کرده بود به باتلاقی برای او و کشورش تبدیل شده است.
عباس مقتدایی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید: «به نظر می‌رسد که بخش قابل توجهی از جنگ یمن با شکست عربستان در دست یابی به اهدافش رقم خورده است.»
وی ادامه می‌دهد: «این جنگ را باید در دو مقطع ارزیابی کنیم؛ مقطع اول آغاز جنگ و حمله عربستان و نیروهای متحدش با پشتیبانی کشورهای غربی که تمامی این حملات نظامی نتوانست اهداف شوم این کشورها را محقق کند.»
مقتدایی می‌افزید: «بخش دوم جنگ بخش هم آوردی نیروهای انقلابی یمن در برابر مجموع نیروهای نظامی عربستان سعودی و کشورهایی بود که شاهد هستیم رفته رفته جایگاه نیروهای یمنی تقویت شده و منافع نیروهای انقلابی بیشتر تامین می‌شود.»
این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید می‌کند: «جنگ یمن در دوره‌ای قرار دارد که چه بسا به پیروزی نیروهای یمنی منتهی شود.»

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *