افزایش پنج برابری سهم پرداخت ژاپن برای حضور نظامی آمریکا

10 مرداد 98 - ان آی تی وی نیوز

برخی منابع در دولت آمریکا اعلام کردند دولت ترامپ به دنبال افزایش پنج برابری سهم پرداخت ژاپن از هزینه های حضور نظامی آمریکا در این کشور است.
به گفته این منابع, زمانی که جان بولتون, مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در بیست ویکم و بیست و دوم ژوئیه از ژاپن دیدن کرد, صحبت از احتمال افزایش پنج برابری این هزینه ها را با تارو کونو, وزیر امور خارجه ژاپن و شاروتو یاچی, دبیر شورای امنیت ملی ژاپن مطرح کرده است.
هر چند که پیشنهاد بولتون می تواند قماری برای شروع مذاکراتی سخت بر سر میزان حمایت کشور میزبان باشد, ترامپ از دیرباز این گله را از ژاپنی ها داشت که به اندازه کافی برای دفاع هزینه نمی کنند و ارتش آمریکا سهمی ناعادلانه را به دوش می کشد.
بر اساس توافقی که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به دست آمد، ژاپن در مجموع نهصد و چهل و شش و نیم میلیارد ین معادل هشت میلیارد و هفتصد میلیون دلار آمریکا در دوره ای پنج ساله مالی از دو هزار و شانزده تا دو هزار و بیست برای میزبانی نیروهای آمریکایی پرداخت خواهد کرد.
ترامپ یک بار نیز تهدید کرده بود در صورتی که ژاپن همه هزینه حضور نیروهای آمریکایی در ژاپن را تقبل نکند، نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج خواهد کرد. گله گذاری های ترامپ در زمان دیدار وی از اوزاکا در اواخر ژوئن برای نشست گروه بیست ادامه داشت. وی از پیمان امنیتی بین دو کشور نیز انتقاد کرده و آن را ناعادلانه توصیف کرده بود؛ به گفته ترامپ، وی بارها شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن را برای بازنگری در این پیمان تحت فشار قرار داده است.
براساس گزارش سال دو هزار و چهار وزارت دفاع آمریکا، ژاپن در آن سال هفتاد و چهار و نیم درصد از هزینه حضور نظامی آمریکا در این کشور را متقبل شده بود. این میزان به مراتب بیشتر از هزینه ای است که کشورهای اروپایی برای حضور نظامی آمریکا در خاک خود پرداخت می کنند.
با این حال، پیشنهاد بولتون نشان می دهد که ترامپ همچنان مصمم است سهم بیشتری از ژاپنی ها برای هزینه های پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور دریافت کند. بولتون بعد از حضوری که در ژاپن داشت، در دیدار از کره جنوبی و در دیدار با کانگ کیونگ، وزیر امور خارجه کره، همین پیام را برای مقامات این کشور برد.
براساس منابع دولت ژاپن، کره جنوبی و آمریکا، بولتون از سئول نیز خواسته است سهم خود در پرداخت هزینه های حضور نظامی آمریکا در این کشور را نیز افزایش دهد.
در سال دو هزار و هجده، سئول معادل هشتاد و هشت میلیارد و دویست میلیون ین برای هزینه حضور نیروهای آمریکایی در خاک خود پرداخت کرده است. برای سال دو هزار و نوزده این میزان به مبلغی معادل نود و پنج میلیارد و چهارصد میلیون ین افزایش می یابد و دوران پوشش هزینه ها نیز از پنج سال به یک سال کاهش می یابد.
بولتون می خواهد این میزان مشارکت در پرداخت ها باز هم بیشتر شود. انتظار می رود مذاکرات آمریکا با کره جنوبی نیز دشوار باشد. /روزنامه آساهی

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *