دبیرکل ناتو: چین بیش از اندازه به حوزه نفوذی ما نزدیک شده/چین به مزدوران هنگ کنگ: با بدترین بحران اقتصادی روبرو می شوید

16 مرداد 98

دبیرکل پبمان امپریالیستی ناتو می‌گوید چین بیش از اندازه به حوزه نفوذ این پیمان نزدیک شده و وقت آن رسیده که به قدرت‌یابی پکن پاسخی مناسب داده شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو از لزوم درک تبعات قدرت‌یابی چین همزمان با بسط نفوذ پکن در سراسر جهان سخن گفت و تاکید کرد این موضوع ممکن است در برخی نواحی پیمان آتلانتیک شمالی را نیز درگیر کند.

البته وی مدعی شد: منظور اعزام ناتو به پاسیفیک نیست بلکه درباره مواجهه با این حقیقت است که چین (روز به روز) بیشتر به ما نزدیک می‌شود که از آن جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری کلان در زیرساخت‌های اروپایی، تشدید حضور در اقیانوس شمالگان و همچنین آفریقا و حتی فضای مجازی اشاره کرد.

استولتنبرگ ادامه داد: همه این موارد لزوم پاسخگویی به قدرت‌یابی چین را مهم جلوه می‌دهد و باید دست‌کم در این زمینه همکاری تنگاتنگی با شرکای منطقه‌ای ازجمله نیوزیلند، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی داشته باشیم.

این اظهارات در حالی ایراد می‌شود که تمایل واشنگتن برای استقرار موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در آسیا، به نقطه اختلاف جدیدی میان چین و آمریکا بدل شده است.

هشدار شدید چین به مزدوران هنگ کنگی امپریالیسم: با بدترین بحران اقتصادی روبرو می‎شوید

چین نسبت به ایجاد بحران اقتصادی و سیاسی در هنگ کنگ هشدار داد و گفت در صورت ادامه هرج و مرج اوضاع اقتصادی در هنگ کنگ تغییر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام سیاسی چین با اعلام نگرانی نسبت به اوضاع هنگ کنگ و انتقاد از هرج و مرج فعلی و اعتراضات در این منطقه هشدار داد که هنگ کنگ در صورت تداوم وضعیت فعلی ممکن است با بدترین بحران اقتصادی از زمان انتقال حاکمیتش از انگلیس به چین روبرو شود.

در این ارتباط «ژانگ شیاموئینگ»، مقام دولتی چین در امور اراضی و قلمروها اعلام کرده در صورت ادامه اعتراضات و هرج و مرج در هنگ کنگ، این منطقه با بدترین شرایط خود روبرو خواهد و ممکن است موقعیت خود به عنوان مرکز اقتصادی آسیا را از دست بدهد.

این دومین هشدار شدیدالحن مقامات چینی به اعتراضات در هنگ کنگ است.

روز گذشته نیز «یانگ گوانگ» سخنگوی وزارت امور هنگ کنگ در دولت چین با اندک شمردن آشوبگران در هنگ‌کنگ گفته بود که آن گروه بسیار کوچک جنایتکار، خشن و بی‌رحم و نیز گروه‌های دیگری که پشت سر آنها سنگر گرفته‌اند باید برایشان روشن شود: کسانی که با آتش بازی می‌کنند، با آتش نابود می‌شوند. آنها در نهایت سزای کار خود را خواهند دید.

سخنگوی وزارت امور هنگ کنگ در دولت چین در این خصوص گفته بود که قدرت دولت مرکزی چین را دست کم نگیرید. هرگز قاطعیت و قدرت عظیم دولت مرکزی را دست کم نگیرید.

اعتراض ها در هنگ کنگ بر سر استرداد یک متهم به چین آغاز شد ولی معترضان هم اکنون باتغییر خواسته های خود و تحت تأثیر دخالت های غربی ها خواستار خودمختاری کامل و برکناری رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند که منصوب چین است.

0

اخبار مرتبط

 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • پاسخ دکتر ندوشنی به کامنتهای بینندگان و نگاهی به تاریخ کهن ایران آریایی
 • نگاهی به رسانه های فارسی زبان خارج از کشور
 • آیا زرتشت یک پیغمیر بود یا یک عالم دانشمند ؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *