لغو خودمختاری کشمیر توسط هند و تاثیرات آن

16 مرداد 98

روز دوشنبه، ۱۴ مرداد، خبری در رسانه‌های جهان منتشر شد که از پیشنهاد وزیر امور داخلی هند به مجلس شورای ایالت‌های این کشور درباره لغو ماده ۳۷۰ قانون اساسی به منظور پایان دادن به درگیری‌های چند ماه اخیر حکایت دارد.

No photo description available.
جواهر لعل نهرو سال 1952: کشمیر نه به هند و نه به پاکستان تعلق دارد. کشمیر فقط به مردم کشمیر تعلق دارد.

در این یادداشت به تغییر این ماده از قانون اساسی هند و تأثیرات آن بر تحولات این منطقه پرداخته می‌شود.

آمیت‌ شاه، وزیر امور داخلی هند، در راجیه سبها (راجیا سابا) که شورای ایالت‌های یکی از مجالس این کشور با ۲۵۰ نماینده است، اعلام کرده است که دولت تصمیم گرفته تا ماده ۳۷۰ قانون اساسی را، که جایگاه ویژه‌ای به جامو و کشمیر اعطا می‌کند، لغو کند.

وی همچنین گفته است که دولت هند در نظر دارد این ایالت را به دو قلمرو اتحادیه جامو و كشمیر که دارای قوه مقننه است و منطقه لداخ (واقع در شمالی‌ترین منطقه هند) كه بدون قوه مقننه خواهد بود، تبدیل كند.

پیشنهاد آمیت شاه با سر و صدای گسترده در مجلس هند روبرو شد و نمایندگان مخالف در مجلس راجیه سبها معترض شدند. سه نفر از برجسته‌ترین سیاستمداران جامو و کشمیر شامل «محبوبه مفتی»، «عمر عبدالله» و «سجاد غنی لون» در یک فضای امنیتی گسترده در ایالت کشمیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفته‌اند. خدمات اینترنت و تلفن همراه در کشمیر به حالت تعلیق درآمده و همه اجتماعات عمومی در شهرهای کشمیر از جمله سرینگر ممنوع است.

باتوجه به آنچه گفته شد، تبیین مفاد ماده‌های ۳۷۰ قانون اسانی هند و تأثیرات آن بر جامو و کشمیر عاری از لطف نخواهد بود.

پس از ادغام جامو و کشمیر در هند، «هری سینگ» از بزرگان این ایالت با «جواهر لعل نهرو»، نخست‌وزیر وقت درباره روابط سیاسی جامو و کشمیر صحبت کرده بود. در نتیجه این جلسه، ماده ۳۷۰ به قانون اساسی اضافه شد که اختیارات ویژه‌ای به جامو و کشمیر می‌داد.

براساس این ماده، پارلمان هند درباره جامو و کشمیر فقط برای سه حوزه دفاع، امور خارجه و ارتباطات می‌تواند از طریق قانون‌گذاری، قوانینی را تصویب کند. علاوه بر این، دولت مرکزی برای اجرای هر قانونی به تصویب دولت ایالتی نیاز دارد. در سال ۱۹۵۶ برای جامو و کشمیر قانون اساسی جداگانه‌ای تدوین شد.

اما اینکه ماده ۳۷۰ شامل چه موضوعاتی می‌شود و از زمان اجرای آن در جامو و کشمیر چه تغییراتی ایجاد شده است به موارد زیر بازمی‌گردد:

شهروندان جامو و کشمیر تابعیت دوگانه دارند. اگر زنی از جامو و کشمیر با شخصی از ایالت دیگری در هند ازدواج کند، تابعیت وی از جامو و کشمیر خاتمه می‌یابد. همچنین اگر یک زن کشمیری با شخصی از پاکستان ازدواج کند، شوهرش نیز تابعیت جامو و کشمیر را دریافت می‌کند.

تبیین تغییرات پیشنهادی «کشمیر» از سوی دولت هند

ماده ۳۷۰ همچنین به پاکستانی‌هایی که در کشمیر زندگی می‌کنند تابعیت هندی می‌دهد. در جامو و کشمیر اگر به پرچم ملی هند اهانتی شود، مجازات قانونی انجام نخواهد شد. در اینجا، دستور دادگاه عالی هند قابل قبول نیست. پرچم جامو و کشمیر متفاوت است. افراد خارج از جامو و کشمیر نمی‌توانند مالکیت زمینی را برای خود بخرند.

قانون شرعی برای زنان در جامو و کشمیر اجرا می‌شود. دوره پارلمان محلی جامو و کشمیر شش سال است، در حالی که دوره پارلمان سایر ایالت‌های هند پنج سال است. پارلمان هند می‌تواند در دامنه کاملاً محدود درباره جامو و کشمیر قانون‌گذاری کند.

یادداشت از آزاده غلامی

0

اخبار مرتبط

 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • پاسخ دکتر ندوشنی به کامنتهای بینندگان و نگاهی به تاریخ کهن ایران آریایی
 • نگاهی به رسانه های فارسی زبان خارج از کشور
 • آیا زرتشت یک پیغمیر بود یا یک عالم دانشمند ؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *