سخنان جکی چان دربارۀ حوادث هنگ کنگ و حمایت آمریکا از خشونت به اسم دموکراسی

جکی چان هنرمند مشهور بین المللی متولد هنگ کنگ چین در مصاحبه ای با رادیو و تلویزیون مرکزی چین گفت که از حوادث اخیر در منطقۀ هنگ کنگ بسیار رنجیده خاطر و افسرده است.

او افزود: من با هدف ابراز احساسات وطن پرستانۀ خود به عنوان یک هنگ کنگی در برنامۀ حزب کمونیست جمهوری خلق چین «پرچم ملی 1 میلیارد و 400 میلیون پرچمدار دارد» شرکت می کنم و امیدوارم از طریق این برنامه همصدای عموم افراد جامعه باشم و بگویم که من هم یکی از این پرچمداران هستم.

جکی چان گفت: صلح و ثبات و امن، هوایی است که تنفس می کنیم و وقتی آن را از دست بدهیم، تازه قدرش را خواهیم دانست. هنگ کنگ زادگاه من است و چین وطن من. عاشق وطن و زادگاه خود هستم و آرزو می کنم هنگ کنگ هر چه زودتر صلح و ثبات و شکوفایی قبلی خود را باز یابد.

در همین ارتباط «هوا چونیانگ» با انتقادات از سخنان اعضای مجلس نمایندگان آمریکا درباره هنگ کنگ گفته است که این اظهارات به دنبال آن است تا جرایم خشونت‌آمیز را به عنوان مبارزه برای حقوق بشر و آزادی نشان دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، آمریکایی‌ها در تلاش برای منحرف کردن اقدامات پلیس در راستای اجرای قانون و مبارزه با جرایم و اغتشاشات هستند.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهارات اعضای کنگره آمریکا را مداخله مستقیم در تحولات هنگ کنگ عنوان کرده و با طعنه به سناتورها و قانونگذاران آمریکایی گفته است که آیا شما قانونگذار هستید یا قانون‌شکن؟

پیش از این «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار توئیتی مدعی شده بود که پلیس هنگ کنگ در حال سرکوب معترضان با اعمال خشونت آمیز است و دولت مرکزی چین در حال مقابله با دموکراسی و آزادی است.

برخی دیگر از اعضای کنگره آمریکا از جمله سناتور «میچ مک کانل»، سناتور «مارکو روبیو» نیز در واکنش به تحولات هنگ کنگ اظهارات مشابهی را علیه دولت چین عنوان کرده بودند.

اعتراض ها در هنگ کنگ بر سر استرداد یک متهم به چین آغاز شد ولی معترضان هم اکنون باتغییر خواسته های خود و تحت تأثیر دخالت های غربی ها خواستار خودمختاری کامل و برکناری رئیس اجرایی هنگ کنگ هستند که منصوب چین است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *