جلیل مرتضوی در گفتگو با حسن رئیسی:آیا سهم ایران در دریای خزر به روسیه داده شده است؟

28 مرداد 98

جلیل مرتضوی: اخیرا رسانه های لس آنجلسی بدون سند در مورد دریای خزر صحبت می کنند. این رسانه های به مردم می گویند که 50 درصد دریای خزر متعلق به ایران بوده است و ج.ا آنرا به روسیه داده است. طبق مطالعه یک سوال را مطرح می کنم: اگر ما 50 درصد سهم خود را به روسیه واگذار کردیم چرا سهم روسیه 19 درصد است!!!

آقای حسن سید رئیسی- فعال سیاسی مدنی از کانادا : این رسانه های در حال القای این مسئله هستند که اگر این حکومت تداوم یابد خاک ایران بخشیده می شود. اما تاریخ چیز دیگری نوشته است. بعد از انقلاب مشروطیت در سلطنت احمد شاه یک وجب از خاک ایران از دست نرفت. اما از زمان شروع حکومت پهلوی خاکی که از ایران از دست رفت بیشتر از خاکی بود که در قرارداد ترکمنچای از داست دادیم. بطور خلاصه می توانم به بلوچستان پاکستان اشاره کنم که متعلق به ایران بود. 8 هزار کیلومتر تحت نظارت آتاترک به افغانستان داده شد که حاوی معادن نمک بود. ارتفاعات ارارات را به آتاترک دادند. تمام چاه های نفت خانقین که ماله ما بود بخشیده شد به عراق تحت قیومت انگلیس. بحرین را از دست دادیم. مناطقی در ترکمنستان را از دست دادیم... اما بعد از انقلاب در ایران و آمدن ج.ا با وجود جنگ هیچ بخشی از خاک ایران را تا کنون از دست نداده ایم.

اما در مورد دریای خزر تا سال 1948 یک دریاچه بسته بود. اما تا سال 1954 روسیه با کشیدن کانال دریای خزر را به دریای سیاه متصل کرد. اکنون دریای خزر از طریق کانال های ایجاد شده توسط روسها به دریاچه ها و دریای سیاه و سپس به راه های آزاد باز است. اگر ما حق کشتیرانی و ترانزیت داشته باشیم می توانیم ما نیز از این کانال به دریاهای آزاد متصل شویم و از آنها استفاده کنیم.

در سال 1381 طی بخشنامه ای عنوان خزر به دریای خزر تعلق گرفت. این نام 1000 سال پیش در شاهنامه آمده است و فردوسی آنرا دریای ایروان نیز نامیده است.

یکی از مهمترین قراردادها که به دریای خزر مربوط می شود پس از شکست ایران از روسیه و قرارداد ترکمنچای است که نوشته شد ایران حق کشتیرانی در دریای خزر را ندارد. در سال 1921 بعد از انقلاب بولشویکی و شکست تزار قراردادی میان ایران و روسیه تنظیم شد که تمام قراردادهای تحمیلی حکومت تزارها نسبت به ایران لغو شد و حق کشتیرانی متساوی الحقوق نیز به ایران دادند. این رسانه ها این حق کشتیرانی متساوی را می گویند حق ارضی که این دروغ است. ... مهمترین دستاورد 1921 لغو قراردادهای 1907 و 1915 بود...

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *