فرامرز دادرس: چرا نفتکش ایران به آدریان تغییر نام یافت؟

31 مرداد 98

تغییر نام ابرنفتکش ایران از گریس یک به آدریان یک - این خبر بسیار مهم است. حدود 50 روز پیش این ابرنفتکش بوسیله نیروهای انگلیسی و به فرمان حکومت های دستنشانده جبل الطارق -بولتون- متوقف شد. ایران رنگ آمیزی این ابرنفتکش را همراه نام آن تغییر داد.

ایران معمولا نشان داده است که معمولا از نام های مذهبی استفاده می کند نه ایران باستان و آدریان یک نام باستانی ست. اما چرا ایران این تغییر نام را داده است؟

آدریان نامی بسیار گسترده و پراکنده در جهان است. در اغلب کشورها این نام دیده می شود. مثلا نام 6 پاپ اعظم مسیحیان به ترتیب یکم تا ششم آدریان بوده است. پس این نام تصادفی انتخاب نشده است و با دقت و براساس منابع تاریخی انتخاب شده است و حاوی یک پیام مهم است.

در حوالی اصفهان یک کوهی هست که حاوی یک آتشگاه زرتشتی به نام آدریان است. علاوه بر آن روستایی از توابع خمین به نام خمینی شهر است که محلی به نام آدریان در آنجا نیز وجود دارد. چهاردهمین امپراطور روم باستان -پوبلیوس آیلیوس تراینانوس آدریانوس- نیز به آدریان معروف و حدود 2000 سال پیش در روم حکومت می کرده است. شهری امپراطور آدریان متولد شده است امروز در اسپانیا قرار داد و تنگه جبل الطارق نیز متعلق به اسپانیاهایی می شده است که هنوز اسپانیایی ها سر آن دعوا دارند و این امپراطور اگر زنده بود امروز اسپانیایی محسوب می شد.

این امپراطور کسی بوده است که شورش یهودیان را سرکوب کرده است . کسی بوده است دیوار معروفی در بریتانیای امروزی و قلمرو روم سابق را بنا کرده است. این دیوار امروز مرز اسکاتلند و انگلیس است و به درازای 117 کیلومتر و پهنای سه متر و بلندی 5 تا 6 متر است برای جلوگیری از هجوم اقوام وحشی آنزمان که به آنها سلتی می گفتند را در دو نقطه ایجاد کردند. کشتی ایرانی هم توسط انگلیس ها ربوده شد.

آدریان کسی بود که با ایران صلح کرد و از جنگ ایران خودداری کرد. آنزمان احتمال جنگ با حکومت اشکانیان و رومی ها بسیار زیاد بود.

وقتی این نکات را کنار هم می آوریم میبینیم انتخاب این نام تصادفی نیست و انتخاب کننده هم به تاریخ ایران وارد بوده است هم روم و انتخابی بسیار خوب بوده است.

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *