الکساندر بلوف: تحریم های آمریکا بیماران ایرانی را می کشد

یک شهریور 98

الکساندر بلوف- سایت خبری رگنیوم (روسیه)


در ماه ژوئیه سال ٢٠١٩ میلادی، دپارتمان دولتی امریکا فیلمی را منتشر کرد که خطاب به ملت ایران بود. در این ویدئو، برایان هوک، یکی از مقامات دولت امریکا، تصریح می کند که سخنان مرتبط با ضربه وارد کردن تحریم های امریکا علیه بخش دارویی ایران کذب است. اما، باید گفت که بررسی های انجام شده نشان می دهد که ضربات ناشی از تحریم ها علیه بخش دارویی ایران بسیار گسترده است.
می بایست خاطر نشان کرد که هدف اصلی امریکا از اعمال تحریم های اقتصادی، ضربه وارد کردن به عرصه های سیاسی، اقتصادی و حتی، اجتماعی ایران است. به رغم آن که تحریم های امریکا به نحوی طراحی شده که دسترسی مردم ایران به دارو و مواد غذایی را محدود نکند، اما در عمل، تحریم های امریکا به ابزاری برای جنگ اقتصادی با ایران تبدیل شده است. دولت ترامپ صادرات داروهای اروپایی به ایران را محدود کرده است.

در پاسخ به فشار تحریم ها و در چارچوب سیاست خودکفایی، ایران به نتایج مهمی در طرح تامین دسترسی مردم به داروها دست یافته است. ایران در تولید داروهای عمومی بسیار پیشرفت کرده است. اما، با این وجود باید گفت که داروهای وارداتی فقط بخش اندکی از نیاز بیماران ایرانی را تامین می کند، به ویژه داروهای مورد نیاز بیماران سرطانی. در مقاله منتشر شده در مجله پزشکی Lancet آمده است که کمبود داروهای حاوی آسپاراژیناز و مرکاپتوپورین بسیار گسترده است. کمبود دارو سلامتی هزاران نفر از کودکان ایرانی را به خطر می اندازد. دسترسی به داروهای ضروری به خاطر تحریم های امریکا، به شدت کاهش یافته است. در اینجا، به سه علت مهم در کسری دارو در ایران اشاره می کنیم:
نخست – اعمال تحریم ها به محدود شدن واردات به ایران منجر شده است. به رغم آن که سهم داروهای وارداتی فقط ٣ درصد از کل نیاز ایران را شامل می شود، اما ٣٩ درصد از کل نیاز دارویی ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا، داروهای وارداتی پنج برابر گران تر از داروهای ایرانی است. از این رو، ایران تلاش می کند داروهای ارزان تر را وارد کند. اعمال تحریم های بانکی نیز باعث شده تا وارد کنندگان ایرانی نتوانند مبلغ آن را پرداخت کنند. کسری ارز و افت ارزش ریال سلامت بیماران ایرانی را به خطر می اندازد و در وهله نخست، می توان گفت که کودکان سرطانی در خطر جدی قرار دارند. دوم – تحریم ها تولید داخلی دارو را نیز بلوکه می کنند. تولید کنندگان دارو در ایران از بیش از ١٠ هزار ماده اولیه گوناگون برای تولید داروها استفاده می کنند. برای تولید برخی از دارو ها به ١٥ ماده خاص نیاز است که در کشورهای گوناگون تولید می شوند. نبود حتی یک ماده باعث می شود تا به طور کامل، تولید یک و یا چند نوع دارو در ایران متوقف شود. سوم – تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران، ضربه جدی هم به ارسال کنندگان دارو و هم، به نیازمندان به دارو وارد کرده، زیرا قدرت خرید ایرانی ها کاهش یافته است. بسیاری از ایرانی ها حتی، به رغم وجود برخی از داروهای خارجی، توان خرید آن را ندارند. براساس گزارشات منتشر شده، نرخ خدمات پزشکی در ایران ٢٠ درصد افزایش یافته است.

مترجم: شادی اصغری

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *