ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ

پنج شهریور 98- سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ

نوشته ابوالقاسم (خسرو) گلستانی
۲۶ اوت ۲۰۱۹/ ۵ شهریور ۱۳۹۸

وقتی در دهه ۱۳۷۰، برای نخستین بار با آثار راجر واترز از نوابغ گروه موسیقی راکِ "پینک فلوید" آشنا شدم، با اینکه تقریبا چیزی از کلامش متوجه نمی شدم، تاثیر روانی موسیقی والا و آسمانی اش بر من چنان بود که به جز کشف زیبایی خارق العاده‌ اش، فکر کردم که تیم واترز باید درک فلسفی بالا داشته باشند. ورود فعالانه واترز در عرصه سیاسی در سالهای اخیر، به من فهماند که ادراکم از او در آن زمان فراتر از یک "حس" ابتدایی بود. در واقع، اعجاز بی مانند موسیقی اش به شنونده خامی چون من کمک کرد که آن را فراتر از مفاهیم کلامی درک کنم، به مصداق آن گفته بتهوون کبیر که "آنجا که زبان از سخن گفتن باز ایستد، موسیقی آغاز می شود." زبان موسیقی (البته اگر واقعا موسیقی باشد)، فراتر از زبان انسان است!

امروز در برنامه "رفتن به اعماق" به مدیریت افشین رنانسی (فرد ایستاده در تصویر)، روزنامه نگار مبرز و شجاع راشا تودی، راجر واترز دفاع درخشانی از جولیان آسانژ به عمل آورده، او را قهرمان و اسطوره ژورنالیسم نامید. این ‌برنامه در واقع بازپخش مصاحبه رنانسی با واترز در ۱۹ آوریل/۲۹ فروردین امسال بود [۱]‌ که از ان ‌میان اظهارات مهم او در خصوص جولیان آسانژ را به شرح زیر استخراج کرده ام:

روزنامه نگار حق دارد که هر اطلاعات، تاکید می‌کنم، هر اطلاعاتی را که به سود رفاه و امنیت‌ بشر است، در اختیار آنها قرار دهد و برای کسب آن اطلاعات می تواند وارد هر حریمی بشود. لذا این اتهام علیه جولیان آسانژ به عنوان یک شهروند جهانی، که او اسناد محرمانه دولت امریکا را فاش کرده، ناروا و در عین حال یک سناریوی توطئه امیز است که اطرافیان دونالد ترامپ چون جان بولتون، آبرامز و مایک پنس، در راستای بردن جهان به سمت دیکتاتوری در حال اجرا هستند. بریتانیا نیز فعالانه در این کارزار ایفای نقش می‌کند و من شرم می‌کنم که خود را یک شهروند بریتانیایی بدانم.

واترز سپس ضمن محکوم کردن توطئه دولت آمریکا علیه دولت مادورو در ونزوئلا، از جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس که به خاطر استرداد آسانژ به آمریکا، به دولت محافظه کار بریتانیا شدیداً هشدار داد، ستایش کرد و گفت، تیم کوربین باید تطاهراتی میلیونی علیه استرداد احتمالی آسانژ در بریتانیا راه بیاندازند، نظیر بزرگترین تظاهرات تاریخ بریتانیا که از سوی کوربین و رفقایش پیش از حمله ناتو به عراق در سال ۲۰۰۳، به رهبری آمریکا - انگلیس برپا شد.

همچنین در واکنش به اظهار نظر رنانسی که کوربین خود پیوسته زیر اتهامات "یهود ستیزی" (آنتی سمیتیزم) است تا از این راه او را به استعفا وادار سازند، گفت که کوربین همه اصول اخلاقی را در کارش رعایت می‌کند و این فشارها برای آن است که دهان او را علیه سیاست های نژادپرستانه دولت بنیامین نتانیاهو ببندند. ولی او باید مقاومت کند و استعفا ندهد، دست کم تا زمانی که جولیان آسانژ گرفتار دردسر سخت کنونی است.

[۱] مصاحبه کامل افشین رنانسی با راجر واترز

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *