پارلمان انگلیس به دستور ملکه تعلیق شد/هشدارها و اعتراض ها

7 شهریور 98 - ان آی تی وی نیوز

در پی موافقت ملکه انگلیس با تعطیلی پارلمان این کشور در آستانه ضرب‌الاجل خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، یک نماینده پارلمان به او هشدار داد که این اقدام می‌تواند به پایان نظام سلطنتی منتهی شود.به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، روز گذشته «الیزابت دوم» ملکه انگلیس با درخواست «بوریس جانسون» نخست‌وزیر این کشور برای تعطیلی یک ماهه پارلمان موافقت کرد.

این اقدام به عنوان یک «کودتا» و تلاشی برای ممانعت از اثرگذاری پارلمان بر روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا توصیف شده است. با این وجود، اغلب رسانه‌ها و سیاستمداران انگلیسی از موضع‌گیری مستقیم علیه شخص الیزابت خودداری کرده‌اند.

در این میان، «کیت اوسامور» نماینده منطقه «ادمونتون» در پارلمان انگلیس یک استثنا به شمار می‌آید. او با انتشار توییتی، به ملکه هشدار داد که همراهی با این «کودتا» ممکن است به برچیده شدن نظام سلطنتی منجر شود.

وی پس از اعلام تصمیم دربار سلطنتی برای تعلیق فعالیت پارلمان، با کنایه به شعار معروف «خداوند ملکه را حفظ کند»، نوشت: «ملکه ما را حفظ نکرد.»

اوسامور در توییت دیگری نوشته است: «ملکه باید آنچه بر سر عموزاده‌اش، تینو پادشاه سابقیونان آمد را به یادآورد. زمانی که زمینه کودتای راستگرایان را فراهم کرد، پادشاهی برچیده شود.»

اشاره این نماینده پارلمان انگلیس به «کنستانتین دوم» آخرین پادشاه یونان است. وی بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ پادشاه یونان بود و نهایتا به دست دولتی از سلطنت خلع شد که برآمده از کودتای مورد تأیید شاه بود.

جانسون که در تلاش است تا به هر نحو ممکن انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج کند، دیروز در از ملکه این کشور خواست تعطیلات تابستانی پارلمان را به مدت یک ماه تمدید کند. با موافقت ملکه، قرار است پارلمان از هفته آینده تا نیمه ماه اکتبر، یعنی تنها دو هفته پیش از ضرب‌الأجللندن برای خروج از اتحادیه اروپا، تعطیل شود.

نماینده احزاب معارض می‌گویند جانسون با این اقدام، عملا پارلمان را از فرآیند تصمیم‌گیری در مورد برگزیت کنار گذاشته است. گفته می‌شود که جانسون نگران است در صورت فعالیت پارلمان، نمایندگان با تصویب طرحی، ضرب‌الأجل خروج از اتحادیه را به تعویق انداخته و یا وی را به انعقاد یک توافق با اتحادیه اروپا برای تعیین وضعیت روابط لندن و بروکسل پس از برگزیت ملزم کنند.

اعتراض به تعلیق پارلمان در انگلیس

مخالفان خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌گویند که به تلاش برای جلوگیری از تعلیق یک‌ماهه پارلمان این کشور ادامه می‌دهند؛ تصمیمی که از زمان اعلامش خشم احزاب مخالف و حتی بعضی از هم‌حزبی‌های بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا را برانگیخته. یکی از رهبران حزب اصلی مخالف دولت، حزب کارگر، گفته که اجازه نمی‌دهد آقای جانسون مثل یک دیکتاتور رفتار کند. دولت می‌گوید تصمیمش قانونی است و مخالفان به دنبال لغو برگزیت‌اند.

0

اخبار مرتبط

 • موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
 • گفتگو با سیامک زند ، خبرنگار پیشین بین المللی – بررسی اخبار روز ایران و جهان مروری بر واکنشها،تنشها و دست و‌پا زدنهای اپوزوسیونها در مرداب
 • اخبار وحوادث مهم عراق
 • کاندیدای 25 ساله ایرانی رقیب بوریس جانسون در انتخابات انگلیس
 • اولین عمل کاشت الکترود در مغز برای ترک اعتیاد توسط دانشمند ایرانی
 • قدرت و موقعیت ایران در منطقه
 • پیروزی ایران در خاورمیانه و ازهم گسیستن و شکست اپوزیسیون ها در خارج
 • مشاوره جنجالی و تحقیرامیز دکتر هلاکویی در امر ازدواج جوانانی ایرانی
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *