یونان دریافت غرامت جنگ جهانی از آلمان را در دستور کار قرار می‌دهد

نه شهریور 98

به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل» آلمان،»کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست وزیر محافظه کار جدید یونان می خواهد درباره غرامت ها برای جنایت های جنگی آلمان علیه کشورش در دوران جنگ جهانی صحبت کند. این درخواست در دوران نخست وزیری «آلکسیس تسیپراس» مطرح شده بود.

«کریاکوس میتسوتاکیس»، تصمیم دارد با دولت آلمان درباره غرامت های جنگ جهانی دوم بابت آسیب هایی که آلمان در این دوره به کشورش وارد کرده است مذاکره کند.

وی در دیداری که روز گذشته با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در برلین داشت به درخواستی که در این ارتباط دولت چپ گرای سلف وی حدود 5 ماه پیش در یادداشتی دیپلماتیک به دولت آلمان داده بود اشاره کرده و گفت: ما امیدواریم که واکنش مثبتی از طرف آلمان به این مسئله وجود داشته باشد.

نخست وزیر جدید یونان بر این مسئله تاکید کرد که این بخش سخت در مذاکرات به زودی می تواند بسته شود. راه حل این مسئله برای همکاری های نزدیک تر دو کشور بسیار مهم است.

دولت یونان در اوایل آوریل و تحت نخست وزیری «آلکسیس تسیپراس» در یادداشتی دیپلماتیک رسما از برلین مذاکرات درباره غرامت های جنگی برای جنگ جهانی دوم را درخواست کرد. حزب دموکراسی نوی نخست وزیر جدید یونان در پارلمان با این درخواست تسیپراس موافقت کرده بود.

حدود سه سال پیش یک کمیسیون کارشناسی پارلمان یونان مطالبات بابت غرامت جنگ جهانی از آلمان را حدود 290 میلیارد یورو ارزیابی کرد.

اکثر نمایندگان پارلمان یونان در آن زمان به نفع قطعنامه‌ای که دولت آلکسیس تسیپراس را موظف می کرد درخواست غرامت با همه گام های قانونی و دیپلماتیک ضروری از آلمان را در پیش گیرد رای دادند. در این قطعنامه مسئله دریافت غرامت تا سقف 290 میلیارد یورو از آلمان مطرح شد. حزب راست افراطی «سپیده دم طلایی» در یونان خواستار دریافت 400 میلیارد یورو غرامت از آلمان است.

اما دولت فدرال آلمان این موضوع را از نظر قانونی و سیاسی پایان یافته می داند که قبلا به آن پرداخته شده است.

در سال های اشغال آلمان هیتلری از آوریل 1941 تا سپتامبر 1944 حدود 300 هزار از اتباع یونانی کشته شدند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *