سازمان اطلاعاتی پنتاگون: ایران بزرگ‎ترین برنامه موشکی خاورمیانه را دارد

سازمان اطلاعات وزارت دفاع آمریکا (دی آی ای) در گزارشی گفته است که ایران علیرغم چند دهه تحریم های آمریکا موفق شده است بزرگ‌ترین برنامه موشکی را در بین کشورهای منطقه خاورمیانه داشته باشد؛ برنامه ای که از برنامه موشکی اسرائیل هم بزرگ تر است.

دی آی ای در یک گزارش مفصل که به ارزیابی توان نظامی ایران می پردازد، همچنین نتیجه گیری کرده که جمهوری اسلامی توسعه قدرت موشکی را یک ضرورت استراتژیک می داند زیرا از نیروی هوایی ضعیفی برخوردار است.

در این سند آمده است: "ایران به خاطر فقدان یک نیروی هوایی پیشرفته برای کسب توان حملات دوربرد به برنامه موشک های بالستیک روی آورده تا رقبای خود در منطقه به خصوص آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی را از حمله به ایران منصرف کند." این ارزیابی می افزاید: "ایران دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است."

یک مقام اطلاعاتی آمریکا که نخواسته است نامش فاش شود به خبرگزاری فرانسه گفته است که این ارزیابی قدرت موشکی اسرائیل را هم در نظر گرفته است.

آمریکا و اتحادیه اروپا بارها از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ خصوص در عرصه موشک‌های قاره ‌پیما ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف این فعالیت ها شده اند. ایالات متحده و متحدانش معتقدند برنامه موشک های بالستیک ایران - که می‌تواند به قابلیت حمل کلاهک اتمی ارتقاء یابد - مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای را لغو می کرد.

اما ایران تاکید داشته که چون با سلاح اتمی مخالف است، ساخت موشک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را در دستور کار ندارد. مقام های آمریکایی همچنین می گویند جمهوری اسلامی به تجهیز موشکی گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، گروه فلسطینی حماس و شبه‌نظامیان حوثی یمن مبادرت می ورزد و این اقدام را باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دانسته‌اند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ماه اوت امسال ایران را متهم کرد که به اقدام هایش برای تجهیز گروه حزب‌الله لبنان به موشک های هدایت شونده شدت بخشیده است.

او گفت که نیروی قدس سپاه پاسداران تلاش می کند با انتقال قطعات و فن آوری حساس به خاک لبنان، در داخل این کشور برای حزب الله به طور انبوه راکت و موشک با ضریب دقت بالا تولید کند - اتهامی که حزب الله لبنان آن را بی اساس دانست. همچنین در ماه سپتامبر امسال ایران به حمله موشکی و پهپادی به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم شد؛ موشک های کروزی که ریاض گفت ساخت سپاه پاسداران بود و روی آن کلمه "یا علی" حک شده بود. دولت ایران دست داشتن در آن حملات که حوثی های یمن مسئولیت آن را پذیرفتند رد کرده است.

مقام های ارشد جمهوری اسلامی همچنین بارها بر دفاعی بودن برنامه های موشکی ایران تاکید و هرگونه مذاکره برای محدود کردن آن را غیرقابل قبول دانسته اند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *