واکنش به اعتراض‌ها؛ نتانیاهو از کشورهای جهان خواست فشار بر دولت ایران را تشدید کنند

در تازه‌ترین واکنش بین‌المللی به اعتراض‌ها در ایران، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از کشورهای جهان خواست تا با هم متحد شوند و "فشار بر رژیم ایران را تشدید کنند." در رشته توییتی که نخست‌وزیر اسرائیل در روز یکشنبه منتشر کرده، نظام حاکم بر ایران "یک رژیم دیکتاتوری به تمام معنی" توصیف شده که بعد از وقایع اخیر "ماهیت واقعی او در جهان نمایان" گشته است.

آقای نتانیاهو نوشته است: "رژیم ایران فقط به همسایگان خود و یا ما حمله نمی‌کند بلکه به مردم خود نیز حمله می‌کند. در هفته اخیر آن‌ها صدها تن از مردم ایران را به خاک و خون کشیدند." بر اساس برآورد سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراض‌های ایران به گران شدن بنزین، دستکم ۱۱۵ نفر کشته شده‌اند. هنوز مقام‌های رسمی ایران تعداد دقیق کشته شدگان را اعلام نکرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل از "کشورهای جهان که خواهان صلح و ثبات" در خاورمیانه و در جهان هستند خواسته که علاوه بر فشار بر ایران، از اقدامات اسرائیل نیز حمایت کنند. او همچنین نوشته که کشورش به اقداماتش ادامه می‌دهد. اما دقیقا روشن نیست که منظور او از "اقدامات" اسرائیل چیست.

همزمان بنیامین نتانیاهو در حالی واکنش تازه خود را منتشر کرده که در کشورش با یک بحران سیاسی بسیار جدی دست و پنجه نرم می‌کند. آقای نتانیاهو که بعد از آخرین دور انتخابات در این کشور موفق نشد دولت ائتلافی جدید تشکیل دهد، در روز پنج‌شنبه هفته‌ای که گذشت با پرونده قضایی به اتهام دریافت رشوه، فریب و سوءاستفاده از اعتماد عمومی روبه‌رو شد. بدین ترتیب با اعلام دادستانی اسرائیل، برای نخستین بار در تاریخ این کشور، نخست‌وزیر در حالی که هنوز قدرت را در دست دارد، با اعلام جرم دادستانی روبه‌رو شده است.

این مساله موجب شده تا بنیامین نتانیاهو با فشاری فزاینده برای استعفا روبه‌رو شود. اما او حاضر نیست که استعفا کند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *