<< طرح ترامپ به منظور جلب خشنودی حامیانش >> مقاله ای از جروسلم پست مترجم : ستاره درخشان

نگاه نزدیک بینانه ترامپ ، طرح ترامپ به منظور جلب خشنودی حامیان تاریخی تهیه نشده است، بلکه در خدمت اصول اولیه سیاسی آمریکایی دو گروه، یعنی مسیحیان اوانجلیست و یهودیان راستگرا و اکثرا ارتدوکس طراحی شده است. نقل از داگلاس بلومفیلد.
این طرح هیچ تصویری از صلح خاورمیانه که پرزیدنت دونالد ترامپ هفته گذشته از آن در برابر برخی از پشتیبانان مالی مشتاق و حامیان سرسخت خود پرده برداری کرد، ارائه نداده است. این مراسم شباهت بسیاری به تظاهرات انتخاباتی دیگری از ترامپ داشت و " معامله قرن " ۱۸۱ صفحه ای بیشتر شبیه یک نوشتار مبارزه انتخاباتی و تقاضای جمع آوری کمکهای مالی برای دو سیاستمدار فاسد بود که در صدد گریز موقت از درگیریهای قانونی خود میباشند. اگر با دقت بیشتری به نگارنده این طرح جرد کوشنر ، داماد اول آقای ترامپ گوش کنید ، این مسیری برای صلح نبوده و بلکه ایجاد سدی است خطرناک . آنچه که این طرح " وعده " نامیده است حقیقتا دارویی است زهرآلود. علاوه بر نابود کردن امید و آمال فلسطینیان برای ایجاد کشور، این طرح در روابط یهودیان آمریکایی با اسرائیل ایجاد تنش نموده ، و همچنین به زیرساختهای دو حزبی حمایت از اسرائیل در ایالات متحده خلل وارد خواهد ساخت. برای ترمیم مجدد هر دو رابطه ؛ حتی با فرض آنکه اقایان حرفی برای گفتن داشته باشند ؛ مدت زمان بسیار زیادی لازم خواهد بود که ممکنست فرای دوران زمامداری آنان باشد.
کوشنر در گفتگویی با فرید زکریا روز یکشنبه در شبکه CNN گفت که فلسطینیان پیش از آنکه بتوانند کشوری از ان خود داشته باشند ، باید از داشتن رسانه های آزاد، انتخابات آزاد، تضمین آزادیهای دینی و مذهبی، سیستم قضایی مستقل، و بنیادهای مالی با کیفیت کشورهای غربی اطمینان حاصل کنند. به علاوه طرح او تاکید دارد که کشور جدید فلسطین باید اسرائیل را به عنوان کشور ملت یهود به رسمیت بشناسد. صبر کنید نکات دیگری هم هست !!چه کسی تصمیم خواهد گرفت که فلسطینیان معیارهای در نظرگرفته شده را احراز کرده و واجد شرایط میباشند؟ دولتهای آمریکا و اسرائیل!! این بدان معناست که اسرائیل حق وتو خواهد داشت. کوشنر افزوده است که اگر فلسطینیان فاقد این شرایط باشند اسرائیل نباید ریسک به رسمیت شناختن فلسطین بعنوان یک کشور را قبول نماید. جالب توجه آنکه باید پرسید ترامپ چگونه میتواند چنین تقاضاهای سختگیرانه ای برای دموکراسی فلسطین تنظیم‌ کند ، بدون آنکه چنین درخواستهایی از سایر کشورهای عرب داشته باشد؛ این درحالیستکه او در امور داخلی آمریکا نیز احترام‌ بسیار ناچیزی برای دموکراسی داشته و تحسین بی اندازه ای برای اوتوکراتها در سراسر دنیا دارد. این طرح توسط دو شاخه حزب لیکود ، یعنی کوشنر در کاخ سفید از یکسو، و دفتر نتانیاهو از سوی دیگر پیش نویسی شده است. یکی از دستاوردهای ائتلاف ترامپ - نتانیاهو ایجاد فاصله بیشتر میان یهودیان آمریکایی و اسرائیل بوده است. نتانیاهو آنچنان خودرا به ترامپ و جناح مذهبی راست در هردو کشور گره زده است که اکثریت عظیمی از یهودیان آمریکایی را از خود بیگانه ساخته است، حال آنکه این گروه طی سالیان دراز در تشکیل زیرساختهای دوحزبی در جهت تقویت بنیه اسرائیل سهمی بسزا داشته اند. طرح ترامپ به منطور جلب خشنودی حامیان تاریخی ایجاد نشده، و بلکه در خدمت اصول اولیه سیاسی آمریکایی دو گروه، یعنی مسیحیان اوانجلیست و یهودیان راستگرا و عمدتا ارتدوکس طراحی شده است. هردو گروه با اکثریت بسیار عظیم یهودیان آمریکایی در بسیاری از امور مربوط به مسائل داخلی و سیاستهای خارجی شامل خاورمیانه، اختلاف نظر و فاصله بسیار زیادی دارند.
براساس مرکز تحقیقا ت Pew چهار سال پیش یهودیان ۷۱ درصد دمکرات بوده اند. دوسال پس از ریاست جمهوری ترامپ این رقم به ۸۰ درصد افزایش یافته است. بسیاری از یهودیان در آمریکا از طرح دوکشوری حمایت میکنند. آنها از اینکه طرح ترامپ نهایتا به کشور دو ملتی binational state و یا یک سیستم نژادپرستانه و غیر دموکراتیک در کشوری یهودی منجر شود هراس دارند. ملاحظه شد که چهره نتانیاهو در کنار ترامپ در لحظه اعلام طرح در اطاق شرقی کاخ سفید روشن بنظر میرسید، اما در نهان از دست نیافتن به امتیازاتی که برای کسب پیروزی در انتخابات ماه آینده مد نظر داشت سرخورده و ناامید بود. این طرح امکان ایجاد کشور فلسطین را متصور میشود، امکانی که نتانیاهو قول داده است که در زمان زمامداری او هرگز جامه عمل نخواهد پوشید. همچنین در حالیکه این طرح راه الحاق شهرکهای کرانه غربی و دره اردن را هموار میسازد، کوشنر بطور غیر منتظره ای ترمزی در این مسیر ایجاد کرده میگوید که نتانیاهو باید تا رای گیری دوم مارس و تشکیل دولت جدید صبر نماید. دیدیم که نخست وزیری که به مبارزه خوانده شده بود انتظار داشت پس از مراسم کاخ سفید به سرعت به وطن باز گشته و رای الحاق را به اجرا بگذارد، رائی که میتوانست موجبات خشنودی شهرک نشینان واجد شرایط شرکت در انتخابات را فراهم آورد. اما او‌میبایست برای جلب تاییدیه ولادیمیر پوتین توقفی در مسکو داشته باشد. اینجا پوتین یک توریست اسرائیلی را که به جرم خفیف داشتن ماری جوانا به زندان انداخته شده بود آزاد کرد، تا وی بتواند اورا به عنوان جایزه ای در بازگشت به اسرائیل همراه داشته باشد. افراطی‌های دست راستی در اسرائیل و آمریکا از اینکه طرح الحاق با فوریت محقق نخواهد شد ، ناخشنود بودند. اما آنها نیازی به نگرانی نداشتند. این یک رفتار دفاعی کلاسیک یک سیاستمدار کهنه کار بود. " من این را گفتم ، اما حقیقتا چنین‌منظوری نداشتم." این طرح ممکن است از ایجاد کشور سخن گفته باشد اما تحت مدیریت کوشنر تنها عکس این مضمون میتواند صحت داشته باشد. یک اعلامیه از طرف بیش از بیست و چند تن از اعضای رسمی سابق جمهوری خواهان و دموکراتها ، طرح ترامپ را " دستوری برای تشنج دائمی " و بالقوه ضربه ای مهلک برای حصول نتیجه مطلوب دو کشوری دانسته اند. تمام‌اینها در صورت شکست ترامپ در انتخابات نوامبر میتواند تغییر کند. سفیر سابق آمریکا در اسرائیل دن شپارو گفته است هریک از کاندیداهای دموکراتیک واجد شرایط رهبری ، طالب بازگشت به یک سیستم سنتی آمریکایی خواهند بود؛ سیستمی برای تحقق حمایت بیشتر برای تضمین امنیت و مشروعیت اسرائیل بموازات تعهدی قوی برای حصول راه حل های دوکشوری و پایان دادن به تشنج میان اسراییل و فلسطین .
مقام رسمی فلسطین پرزیدنت محمود عباس در واکنش به برسمیت شناختن اورشلیم‌ بعنوان پایتخت رسمی اسرائیل از طرف ترامپ ، پروسه پیش نویس طرح را تحریم کرده بود. وی " معامله قرن " را با هزاران" نه " محکوم کرده و اعلام نمود که تمام پیوندهای امنیتی با اسرائیل را قطع مینماید. این ممکن است تهدیدی توخالی تلقی شود چراکه نیروهای امنیتی اسرائیل همواره اورا در مقابل دشمنان او؛ یعنی هم‌پیمانان ایران‌مثل حماس که در کرانه غربی فعالند ؛ محافظت کرده اند. در پاسخ، او ممکن است به نیویورک پرواز کرده و به سازمان ملل متحد روی آورد. طرح " معامله قرن " ترامپ یک پیشنهاد واقع گرایانه نیست اما عباس نیز نباید پیام بالقوه این طرح را رد نماید: " شما نمی توانید تمام آنچه را که به شما واگذار میشود بدست آورید. " سایر کشورهای عرب با نگرانیهای بسیار بغرنجتری از مسئله فلسطین دست به گریبانند. بیدار شوید و واقعیتها را در یابید. طرح واقعگرایانه ای به میز مذاکره بیاورید. اسرائیل را به چالش بکشید. این تنها از طریق مبارزه میدانی حاصل نمی گردد لذا سعی کنید به میز مذاکره بیایید. با اینحال بی کفایتی رهبری فلسطین این حقیقت را دگرگون نمیکند که طرح ترامپ مانور خودبینانه و خودمحوری است که میتواند به منافع درازمدت اسرائیل صدمه وارد نماید؛ مضافا اراده جامعه یهودی آمریکایی را در بهره گیری از سرمایه سیاسی قابل ملاحظه اش بمنظور محافظت از منافع کشور اسرائیل مضمحل میسازد.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *