روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان

هنگامیکه ویروس جدید کرونا COVID - 19 ناگهان شیوع یافت سیستم خدمات درمانی چین آمادگی نداشت. سالنهای انتظار بیمارستانها آنچنان از بیماران احتمالی انباشته بود که صدها مراجعه کننده چاره ای جز صف کشیدن در بیرون‌ بیمارستان نداشتند. بسیاری ساعتها به انتظار ایستادند اما سرانجام بازگردانده شدند و از آنها خواسته شد که خودرا قرنطینه کنند. کارشناسان میگویند آزاردهنده تر آنست که آشوب ناشی از موج اولیه بیماری احتمالا موجب شیوع بیشتر این بیماری شده است تا متوقف کردن آن.
چنانچه ویروس جدید به پندمیک جهانی تبدیل شود همین سرنوشت در انتظار ما نیز هست. همین حالا بیمارستانها در ایالات متحده از فشار کاری زیاد رنج میبرند و از کارکنان آنان آنچنان کار کشیده میشود، که یک فصل آنفولانزای سخت برای سرریز کردن ظرفیت بیمارستانها کافی خواهد بود. تنها دو سال پیش طی فصل دشواری در کالیفرنیا، بیمارانی که در جستجوی درمان آنفولانزا بودند خودرا در " مناطق جنگی" یافتند. بیمارستانها از پذیرفتن امبولانسها سرباز زدند، از بیرون پرستار وارد کردند و بمحض رویاروئی با کمبود تخت بیمارستانی در پارکینگها چادر زدند. عملیات جراحی لغو شدند و بیمارستانها با کمبود وسائل مواجه شدند.
اگر ویروس کرونا در اینجا شتاب فزاینده پیدا کرده و هزاران نفر را مبتلا کند، چشم انداز دلخراشتر خواهد شد. با اطمینان میتوان گفت که ما در مقایسه با همه گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۰۹ آمادگی بهتری داریم. در حال حاضر بیمارستانهای ما برای رویاروئی با پندمیک از برنامه هائی همچون دارا بودن تجهیزات کافی، وسایل پیشگیری، و کنترلهای اداری بمنظور مواجهه با موجی از بیماران جدید بهره مندند. این تمهیدات بتنهایی اما چاره ساز نیستند.

در درجه اول ما باید تلاش بیشتری در اطمینان یافتن از این امر داشته باشیم که در صورت شیوع ناگهانی میتوانیم مردم را در آنجا که امن تر است یعنی خانه هایشان نگهداری کنیم. لازمه این امر آنست که درمانگاههای محلی به توانائیهای جدیدی همچون تشخیص طبی وقوع بیماری کرونا و درمان از راه دور مجهز شوند. مشاوره در فضای مجازی از فشار وارده بر بیمارستانها کاسته و انتقال عفونت در سالنهای انتظار پرجمعیت را کاهش میدهد.
دوما ما باید اطمینان یابیم که هزینه های اضافی محافظت و پیشگیری برای بیماران تامین خواهد شد. در حال حاضر پرداخت هزینه برای پرداختن به وضعیتهای اضطراری در فضای مجازی توسط شرکتهای بیمه جزو دستور کار فدرال قرار ندارد و بسیاری از قراردادهای بیمه آنرا شامل نمیشود. بدون دادن تضمین به پوشش دادن این هزینه ها، بیماران همچنان بمنظور اجتناب از چنین هزینه هایی به بیمارستان روی خواهند آورد.

نهایتا آنکه ما باید از هم اکنون بیمارستانهای خود را به سیستمهای درمانی مورد نیاز برای بحرانهای آتی بسیار عظیمتر از COVID-19 مجهز کنیم. آخرین نسخه ویروس کرونا که با ان مواجه هستیم با تمام نمادهایی که تاکنون داشته است، بسیار خوش خیم تر از نسخه های قبلی است. اگرچه قابلیت انتشار آن بسیار زیاد است، اما نرخ مرگ و میر آن پائین بوده، و اکثریت عظیمی از آنان که مبتلا شده اند چه از طریق درمان در منزل یا در بیمارستان نجات خواهند یافت.

اما زمانی خواهد رسید که شیوع ناگهانی ویروس کرونا و یا ظهور یک تهدید بیولوژیکی، مرگبارتر و گسترده تر از هر چیزی خواهد بود که قبلا دیده شده است. سیستم "بیمارستان مدار" ما برای مواجهه با چنین بحرانی مجهز و آماده نیست. ما باید مسیر جدیدی به سمت یک سیستم بهداشت با درمان گسترده و غیر متمرکز پی ریزی کنیم، جائیکه بیماران بتوانند در آنجا که نیاز بیشتری وجود دارد خدمات دریافت کنند، نه فقط در بیمارستانها و بلکه در منازل و مکانهای اجتماعی.

ایالات متحده خاستگاه برخی از بهترین تامین کنندگان خدمات درمانی و ابداعات تکنولوژیکی است. اما ما همچنان از این باور قدیمی که بهترین خدمات درمانی در بیمارستان ارائه میشوند دست نمیکشیم. کشورهایی مانند سنگاپور نشان داده اند که درمان غیر متمرکز ( خارج از بیمارستان ) میتواند در سطح ملی قابل اجرا باشد، و اگر آنها بتوانند ما نیز خواهیم توانست.

ویلیام هسلتاین اخیرا از ووهان، مکانی که وی ریاست نهمین کنفرانس بهداشت آمریکا - چین را بعهده داشت بازگشته است. وی استاد سابق دانشکده پزشکی از هاروارد بوده و ریاست نشستها و ریاست کل اندیشکده جهانی بهداشت ، " بهداشت بین الملل اکسس Health International ACCESS " را بعهده دارد.

ویلیام هسلتاین William Haseltine

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *