روز دوشنبه نتنیاهو در حال سرکشیدن جام پیروزی بود، اما حالا در حال گداختن است. مترجم : ستاره درخشان

"بی بی " بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل سرفراز و مشعوف به غرش در امد: " این بزرگترین پیروزی زندگی من است. " اما آن روز دوشنبه بود.
روز پنج شنبه اما با صدائی خس دار نتنیاهوی خسته با خرخری خشم آلود گفت: " ما نخواهیم گذاشت که انها انتخابات را از چنگ ما بدر آورند. " طبق بیان بنی گانتز رقیب میانه گرای نتانیاهو و احتمالا نخست وزیر آینده اسرائیل : " اینجا یکی خیلی پیش از موعد به شادی و سرور پرداخته. "
بعد از آن یک رشته اخبار چشمگیر و ناگوار بطور متوالی نتانیاهو، بلند مدت ترین نخست وزیر در تاریخ اسراییل، را مورد هدف قرار دادند.
آویگدور لیبرمن یکی از وزیران دفاع سابق که حال به دشمن اسطوره ای نتنیاهو بدل شده است ، حمایت خودرا از قانون پیشنهادی از سوی گانتز اعلام کرد؛ قانونی که از تلاش نمایندگان پارلمان متهم و تحت پیگرد قانونی، برای تشکیل دولت ممانعت بعمل خواهد آورد. چنین قانونی تمام راهها برای بقای سیاسی عاجل نتانیاهو را حذف خواهد کرد، نخست وزیری که دادگاه او در سه مورد جداگانه ؛ رشوه خواری، کلاهبرداری، و خیانت در امانت در ۱۷ مارس در اورشلیم تشکیل خواهد شد.
در لحظه بیسابقه ای در تاریخ چند حزبی اسرائیل که رسانه های اسرائیلی آنرا " اتحاد ضد بی بی " مینامند، این قانون از حمایت ۶۲ عضو از ۱۲۰ عضو کنست Knesset برخوردار شد. این اعضا شامل طیف گسترده ای از اعضای گروههای عرب - اکثریت تا حزب کارگر چپ گرا ، و حالا لیبرمن یک راست گرای افراطی سکولار میباشد.
همچنین لیبرمن که ۷ کرسی کلیدی کنست را داراست اعلام کرد که از راون ریولین رئیس جمهور اسرائیل خواهد خواست که گانتز را برای تشکیل دولت بعدی انتخاب کند.
این سومین بار در عرض کمتر از یکسال است که نتانیاهو و گانتز در کسب اکثریت موثر شکست خورده اند، اما نتانیاهو سهم بزرگتری در این شرط بندی مخاطره آمیز دارد.
آلون پینکاس کنسول سابق اسرائیل در نیویورک و مشاور نخست وزیر سابق اهود باراک، در مصاحبه ای با این روزنامه " The Daily Beast " خاطرنشان کرد که " برای سومین بار در طول یکسال، نتانیاهو تنها با داشتن یک هدف اصرار در برپاداشتن انتخابات کرده است، و آن بدست آوردن اکثریت ۶۱ نفری برای حصول مصونیت در برابر دادخواهی قانونی در سه مورد اتهامات جدی است که بر او وارد آمده است. او برای بار سوم شکست خورده است. " پینکاس گفته است: " نتانیاهو نتوانست در آوریل ۲۰۱۹ و سپتامبر ۲۰۱۹ تشکیل دولت بدهد، او نمیتواند و نخواهد توانست پس از انتخابات ۲۰۲۰ هم تشکیل دولت بدهد." شما میتوانید هرطور که میخواهید با آنها که حق رای دارند برخورد کنید، در تمام سه مورد یک اکثریت معدود به پیامهای ضد دموکراتیک ،غیر قانونی، و خود محور نتنیاهو تنها با طنین بلند یک " نه " پاسخ داده اند.
و بزودی نتنیاهو با ضربه دیگری مواجه خواهد شد.
آخرین ساعات روز پنج شنبه موشه یالون، یکی دیگر از روسای سابق کارکنان ارتش و افراطی ترین دست راستی در اتحاد میانه گرای گانتز، موافقت نمود که از دولت اقلیت به رهبری گانتز حمایت کند، و این با اتکا به حمایتهای گروه لیست مشترک Joint List ، و حزب عرب - اکثریت میباشد که پس از حملات نتانیاهو به شهروندان عرب ؛ که هم اکنون ۲۱ درصد جمعیت اسرائیل را تشکیل میدهند؛ از ۱۳ کرسی به ۱۵ کرسی افزایش پیدا کرد.
نتانیاهو در جلسه ای با اعضای ائتلافی خود اظهار کرد که " گانتز به نیروهای حامی ترور ملحق شده و حرکت او بنیانهای دموکراسی اسرائیل را تضعیف کرده و به فروپاشی اراده رای دهندگان می انجامد. ما با قدرت در مقابل ان خواهیم ایستاد."

رئیس هیئت لیست مشترک آیمان اوده، ۴۵ ساله، وکیل دادگستری در حیفا، و یکی از بزرگترین برندگان انتخابات پاسخ داد؛ " نتانیاهو قوه تشخیص دموکراسی را ندارد." اوده توئیت کرد: " بی بی اسبابهایت را جمع کن ، تو به خانه برمیگردی."

در حالیکه این اتفاقات پنج شنبه شب در شرف وقوع بود، نتانیاهو از دادستان کل خواست تا " فورا " پرونده جدیدی برای رسیدگی و تحقیق در جرایم مربوط به سروصداهای انتخاباتی لیبرمن در دهه پیش باز کند. لیبرمن با انتشار خبری در مطبوعات چنین پاسخ داد: " هفت صورتک خندان / گریان و بدون حتی یک کلمه "
بامداد جمعه نتانیاهو که بطور فزاینده ای مورد حمله قرار گرفته بود، قاضی ارشد دادگاه عالی نیل هندل ؛ که ریاست کمیسیون انتخاباتی اسرائیل و شمارش آرا را بعهده دارد ؛ را به تخلفات قانونی متهم نمود. نتنیاهو قول داده است که از دادگاه عالی برای تحقیق در وابستگیهای سیاسی هندل دادخواهی کند.
کمیسیون وارد کردن هرگونه اتهام به تخلف در مقررات را محکوم کرده و گانتز چنین پاسخ داد : " شمارش تمام‌آرا از جمله ارای شهروندانی که بعلت ترس از ویروس کرونا در قرنطینه بسر میبرند، از اصول یک کشور دموکراتیک است، و باید نتایج انتخابات و ارا رای دهندگان و بیش از ان زحمات کمیسیون انتخابات را محترم شمرد.
یالون رئیس سابق کارکنان ارتش ، یادداشت سیاهی منتشر کرد: " نتانیاهو از احترام به نتایج انتخابات سرباز میزند. اتهامات تحریک آمیز او میتوانند به ترور سیاسی منجر شوند."

پینکاس گفت: " با در نظر گرفتن فرقه نتانیاهو با پیروانی با حدود ۲۰ تا ۳۰ کرسی ؛ که می پندارند او ثروت ملی کنار نگذاشتنی و هدیه ایست از سوی خداوند ؛ اکثریت معتقدند که شاید زمان رفتن او فرارسیده باشد. "
ما چگونه به اینجا رسیدیم؟
با اتکا به نتیجه نظر سنجی اخیر، نتانیاهو دوشنبه باور داشت که با ارای حزب لیکود و ارای شرکای ائتلافی حزب، ۶۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را بخود اختصاص داده است، و خواهد توانست با یک اکثریت معدود راهی بسوی ابقائ موقعیت خود پیدا کند. بنظر میرسد یک راه موثر، بازگرداندن ارای نمایندگان اپوزیسیون باشد. یوناتان اوریچ سخنگوی نتانیاهو در یک‌مصاحبه تلویزیونی روز سه شنبه پیش بینی کرده بود" تشکیل دولت در چند روز آینده شروع خواهد شد، ما با ۴ تا ۶ عضو اپوزیسیون کنست صحبت کرده ایم." اما اعضای نامبرده احتمال چرخش ارا و ترک مواضع خودرا انکار کردند.

خانم اومر یانکلویچ ستاره طالع و عضو جوان در حزب ابی سفید گانتز؛ که حزب لیکود نتانیاهو با تهدید وی به انتشار ویدیو های خصوصی او، سعی در حق السکوت گرفتن از او داشتند؛ توئیت کرد: " این بی معنی است، چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد."

در طی سالهای اخیر نتانیاهو بطور فزاینده ای در تامین خواسته های شرکای ائتلافی دست راستی - مذهبی خود؛ که منابع مالی او را برای سرمایه گذاری در سیاستهای مساعد در ازای حمایت سیاسی حیف و میل کرده اند؛ کوشش کرده است، و در طی این مدت پایگاه او از خیمه بزرگ و سست بنیان اتحاد رای دهندگان محافظه کار به جرگه کوچکی از مومنان حقیقی تقلیل یافته است.
قانون سرزمین ملی Nation State که نتانیاهو در ژوئیه ۲۰۱۸ بمنظور جلب خشنودی دست راستیهای افراطی کابینه اش گذراند، ممکنست منجر به شکست او در انتخابات شده باشد.
این قانون عملا هیچ کاربردی ندارد. اما با اعلام اینکه " فقط یهودیان اسرائیل حق برخورداری از حقوق مربوط به سرزمین ملی را دارند." و با تنزل دادن زبان عربی از زبان رسمی به زبانی با " جایگاهی خاص" و تعریف نشده ، نتانیاهو موجبات از خود راندن آخرین رای دهندگان سنتی و قانون مدار هودار لیکود را فراهم کرده، و در ضمن اعراب محافظه کار و دروزها که تا ان زمان گروه اقلیت و هواداران سنتی لیکود محسوب میشدند را نیز از پایگاه خود بیرون رانده است.

رای دهندگان دروز که زمانی ۹۰ درصد ارا خودرا به لیکود اختصاص میدادند، همگی به سمت پایگاه گانتز که اولین تعهد انتخاباتی خودرا تغییر این قانون اعلام کرده، تغییر جهت دادند و تنها کمتر از ده درصد ارا انها در روز دوشنبه به نتنیاهو تعلق گرفت.

ارا دروز باید به مثابه اعتراضی بر علیه لیکود و جناح راست محسوب میشود که با تصویب " قانون سرزمین ملی " به آنها خیانت کرده است. این گفته ایست در روزنامه The Daily Beast از آمال اسد ژنرال بازنشسته ارتش اسرائیل و رهبر جنبش اعتراض بر علیه این قانون . وی همچنین گفته است " رهبری حزب ابی سفید گانتز در مقابل دوربینهای گردان به ما وعده داده اند که این قانون را ملغا خواهند کرد. و اینست دلیلی که دروز به آنها رای داده اند. "

در عین حال که آرا در حال شمارش بود ، در طی دو روز و نیم، ائتلاف لیکود از ۶۰ کرسی به ۵۹ و سپس ۵۸ کاهش یافت،و چند روز در مقابل نگاههای ناباورانه به این حال ماند.

اوده گفته است که حزب او به ۲۰،۰۰۰ صندوق جدید دست یافت، ارائی از رای دهندگان یهودی چپ‌گرا که از نهادهای جناح راست دچار اشمئزاز شده اند.

نسلی از اسرائیلیها تنها نتنیاهو را بعنوان‌نخست وزیر بیاد میاورند که نزدیک به ۱۲ سال در سمت خود انجام وظیفه کرده است.

در حالیکه بنظر میرسد عرصه سیاسی اسرائیل به حوزه مخاطره آمیزی کشانده میشود، گانتز خودرا ملزم به ان دانسته که به اسرائیلیها اطمینان خاطر دهد که " جنگ داخلی در پیش نخواهد بود".

" پایان "

1+

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *