آخرین وضعیت املاک نجومی و قالیباف

Image result for ‫قالیباف/املاک نجومی‬‎واگذاری املاک قانونی یا فراقانونی؟

اعضای شورای اسلامی شهر تهران که اسامی آنها در گزارش یک سایت خبری با عنوان “سهم شورای شهری ها از املاک نجومی چقدر است؟” مورخ 6 شهریور سال 95 این خبر را قویا تکذیب کردند.

اعضای شورای شهر تهران در واکنش به این خبر ضمن تکذیب ادعای این سایت، گفتند: ما هرگز از شهرداری تهران ملک یا آپارتمان نخریده ایم و این بی اخلاقی های رسانه ای در سال پایانی شورا و در آستانه انتخابات هیات رییسه تنها نوعی سیاسی کاری وانحراف اذهان عمومی از فیش های غیر متعارف مسئولین دولتی است.

اعضای شورای شهر اختلاف نظر های متفاوتی درباره ماجرای املاک نجومی داشتند، برخی از اعضای شورای شهر مانند احمد حکیمی‌پور و محمد حقانی اقدامات شهرداری تهران را فرا قانونی خواندند و از سویی ابوالفضل قناعتی از اعضای هیأت رئیسه شورای کنونی شهر تهران هم گفت که واگذاری مسکن به کارمندان یک اداره به صورت اقساط و با تخفیف امر قانونی در کشور است.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران هم برای اولین بار با دفاع کردن از شهرداری به ماجرای فروش املاک واکنش نشان داد و گفت:  این چند روزه اخباری درباره واگذاری‌های ویژه می‌شنوم که باید بگویم واگذاری امتیازات پروانه و زمین بر اساس مقررات انجام شده و تخفیف‌ها بر این اساس بوده است.

حکیمی‌پور، عضو شورای شهر تهران اما به این سخنان شهردار تهران واکنش نشان داد و گفت: قالیباف مدعی شده که این کار قانونی بوده که ما نمی‌دانیم این قانون از کجا آمده. در دوره اول و در تیرماه سال ٧٨ شورا اختیاراتی را برای شهردار لحاظ کرد. آن مصوبه قانونی است ولی در پایان کار شورا یا باید اصلاح یا لغو می‌شد که ما هیچ کدام را نداریم. ظاهرا شورای بعدی در حد تبصره مواردی را اضافه کردند. من حتی روی مجوز شورای قبلی هم هنوز بحث دارم.

محسن سرخو رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران هم در رابطه با قانونی یا غیر قانونی بودن ماجرای املاک نجومی گفت: حتی اگر شهرداری مجوز این کار را داشته باشد، باز هم نباید این اقدام انجام می‌شد، زیرا این ماجرا هم مانند حقوق های نجومی است که عنوان شد؛ قانونی بوده، اما نباید پرداخت می‌شد.

تحقیق و تفحص از شهرداری و نامه قالیباف به دادستان تهران

در آن میان برخی از اصولگرا ها هم از شهرداری دفاع نکردند زحمت الله حافظی یکی از اعضای اصولگرای شورای شهر از مجلس درخواست کرد که از شهرداری تحقیق و تفحص کند.

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس چند روز بعد از درخواست حافظی برای تحقوق و تفحص از شهرداری گفت: پس از پایان تعطیلات تابستانی، نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌های سیاسی و غیرسیاسی مجلس باید نظرات خود را در خصوص مسائل کلان از جمله تفحص از شهرداری تهران به اطلاع مردم برسانند.

حسین شریعتمداری هم یکی از اصولگراهایی بود که نسبت به ماجرای املاک نجومی واکنش نشان داد و درباره سکوت رسانه های اصولگرا در رابطه با ماجرای املاک نجومی گفت:    در اين مورد ساير اصولگرايان و آنهايي كه سكوت كردند بايد پاسخگو باشند. من پاسخگوي سكوت ديگر رسانه‌هاي اصولگرا در قبال املاك نجومي نيستم. من در كيهان وظيفه خود را انجام داد و تنها در رسانه خودم مسوول هستم.

همه این اتفاقات باعث شد تا شهردار تهران به دادستان تهران نامه ای بنویسد، او در قسمتی از این نامه خود نوشته بود: اگر اثبات شد جرمی صورت نگرفته باید با کسانی که آبروی افراد و حیثیت مجموعه خدمتگزار شهرداری تهران را هدف قرار دادند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به اعتماد عمومی مردم نسبت به نظام اسلامی و کارگزاران آن وارد ساختند نیز قاطعانه برخورد شود.

چندی بعد از نامه ی قالیباف معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی سایت‌ها هم زمان با انتشار اسناد شهرداری فیلتر شده‌اند آیا فیلتر این سایت ها ارتباطی به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دارد یا خیر گفت: پرونده این سایت‌ها در دادسرای تهران مطرح است و از آن‌ها شکایت شده است و رفع فیلتر سایت‌هایی همچون معماری نیوز و موج ربطی به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ندارد و هر زمانی که قاضی رسیدگی کننده دستور صادر کند رفع فیلتر می شوند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *